Dolar
8,7825
Euro
10,3205
GRAM ALTIN
495,41
BIST
1.401
Konya
az bulutlu
14°C
Yeni Meram

28 Şubat davası cezaları kesinleşti! Çetin Doğan tutuklandı

28 Şubat davasında cezaları kesinleşen 14 isme cezaevi yolu göründü. Savcılık "infaza engel bir durum yok" dedi. Sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarttı. 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan 14 kişiden biri olan Çetin Doğan tutuklandı. Doğan, Muğla Cezaevi'ne gönderildi

A+
A-
19.08.2021 18:06
19.08.2021 18:10
0
1468
ABONE OL

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 şubat davasında "darbeye teşebbüs" suçundan 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını onadı.


Kararın ardından davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi aralarında, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu isimlerin cezalarını kesinleştirdi.

Dosya sanıkların cezalarının infazı için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık mahkeme kararında infaza engel bir durum görmedi. Sanıkların infaz erteleme talepleri de reddedildi. Ve sanıklar hakkında yakalama kararı çıkartıldı.


Bu kararın ardından 14 isim cezaevine konulacak. Sanıkların sağlık koşulları gerekçesiyle infaz erteleme talebi ise adli tıp raporu sonrası değerlendirilecek.

İŞTE O İSİMLER


Hakkında yakalama kararı çıkartılan 14 isim şöyle: Ahmet Çörekçi (89), Aydan Erol (81), Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan (81), Çetin Saner (81), Çevik Bir (82), Erol Özkasnak (75), Fevzi Türkeri (80), Hakkı Kılınç, İdris Koralp (83), İlhan Kılıç (84), Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker

RÜTBELERİ ALINACAK


Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 28 Şubat davasında cezası kesinleşen hükümlüler ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na da yazı gönderildi.

Sanıklar hakkında mahkemece verilen 13 Nisan 2018 tarihli karar ve bu karara ilişkin kesinleşme şerhleri Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na iletildi. Yazıda, "Kesinleşen karara göre 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 30 ve 31'inci maddelerine göre gereğinin yapılarak infazından mahkememize bilgi verilmesi hususunda gereği rica olunur" denildi.

Söz konusu maddeler kapsamında hükümlülerin rütbelerinin alınarak, TSK ile ilişiklerinin kesileceği belirtildi.

EMEKLİ ORGENERAL ÇETİN DOĞAN TUTUKLANDI


Sanıklar arasında yer alan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın Bodrum ilçesindeki villasında hareketli dakikalar yaşandı. Çırkan Mahallesi'ndeki villasından 3 koruması eşliğinde özel otomobiliyle saat 15.30'da ayrılan Doğan Bodrum Adliyesi'ne gitti.

ADLİYE ÇIKIŞI KONUŞTU: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ


Saat 15.30 sıralarında Bodrum Adliyesi'ne giden Emekli Orgeneral Çetin Doğan, saat 16.30 sıralarında çıkış yaptı. Savcıya ifade verdiği belirtilen Doğan, yaptığı açıklamada, "Sözün bittiği yerdeyiz. Her şey ortada. Elbette bunun bir sonu gelecek. Sanırım ki bu yüz karası bir şey" dedi. Sağlık kontrolünden geçirilen Doğan, tutuklanarak Muğla Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Bu arada Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Ersöz paylaşımında şöyle dedi:

"84 yaşındaki Çetin Doğan, Bodrum Adliyesi´ndeki işlemlerinin ardından, Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumu´na teslim edilmek üzere polis nezaretinde yola çıktı. Bodrum Devlet Hastanesi´nde yapılacak doktor kontrolü sonrasında infaz başlamış olacak" dedi.

Habertürk/Fevzi Çakır

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.