Konya
°C
Yeni Meram
23.06.2024 15:12

Geleneksel Akkise Bahar Şenliği'nin 21.'si düzenlendi

Bu yıl 21.'si düzenlenen Geleneksel Akkise Bahar Şenliği 25 bin kişinin katılımı ile Akkise Han alanında gerçekleşti. 

A+
A-
23.06.2024 15:12
23.06.2024 15:17
0
470
ABONE OL

İlgi Medya'nın organizasyonunu üstlendiği program 22 Haziran Cumartesi akşamı Akkise Han Alanı mevkii şenlik alanında Cuma Camii Hatim Duası, Mezarlık ziyareti, şenlik alanında toplanma, sürpriz etkinlikler, Bozkır kaşık ekibi ve yerel sanatçıların sahne almasının akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği sanatçılarının katılımı  ile devam etti.


 23 Haziran Pazar günü Hatim duasıyla başlayan şenlikte açılış konuşması için kürsüye ilk olarak Akkise Yardımlaşma Derneği Başkanı Nedim Selek geldi. 


Selek, "Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' şiirinin ilk dizelerini söyleyerek konuşmasına başladı: Memleket isterim, Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Sözlerinin ardından Filistinide unutmadı. Bugün gönlümüz buruk, Filistin davası öksüz,
Katil İsrail,'in zulmünde vefat edenlere Allah'tan rahmet yaralılara tez şifalar diliyorum. 
Akkise Yardımlaşma Derneğimizin yardım faaliyetleri sizlerin destekleri ile artarak devam ediyor. Şenliğimizin hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ederim. Selçuklu'nun kadim başkenti Konya Akkise'de doğup büyümüş olmaktan bu toprakların hamuru ile yoğurulmuş olmaktan, suyu sert insanı mert Akkise aşığı  olmaktan, sizlerle beraber olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sizlere buradan bir müjde vermek istiyorum.Örnek bir nesil için spora da önem veren dernek yönetimimiz Akkise Spor Kulübünü kurarak en kısa sürede Ali Arlı başkanlığında faaliyete başlayacaktır. " 


23 Haziran Pazar günü  Akkise Şenlikleri, açılış konuşmaları, mehteran gösterisi, Kuran-ı Kerim Tilaveti, protokol konuşmaları, Grup Kaşıks, ödül takdimi, yerel sanatçılar akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği sanatçıları, ağalık seçimleri, Bozkır kaşık ekibinin gösterisiyle devam etti.


Bu yıl şenlikte geleneksel hale gelen ağalık seçimleri de yapıldı. Uzun bir seçimin ardından eski ağa Durmuş Ali Yağız kızışmalı rekabet sonrası 600 bin teklifte anlaşarak ağa adaylarından Adem Ak'a görevini devretti.


Böylece 21.Akkise Ağası Adem Ak oldu.

HABER KAYNAĞI : HABER MERKEZİ
HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.