Dolar
8,6639
Euro
10,1588
GRAM ALTIN
487,19
BIST
1.419
Konya
az bulutlu
27°C
Yeni Meram

‘İklim ve Göç Bakanlığı’ planlanıyor

Yaz boyunca yaşanan doğal afetler ve dünya genelindeki nüfus hareketleri nedeniyle, yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulurken önce AK Partili siyasiler ve bilim insanlarının gündeme getirdiği raporlar, parti yönetiminde tartışılmaya açıldı.

A+
A-
31.08.2021 10:03
31.08.2021 10:10
0
1403
ABONE OL

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, yeni bakanlık kurularak iklim değişikliği ve göç hareketleriyle ilgili tüm birimlerin toplanması öneriliyor. Yetkili kurullarda tartışılan öneriler özetle şöyle:

GÜVENLİ YERLEŞİM

“İklim değişikliği dikkate alınarak öncelikle ‘güvenli yerleşim yeri’ anlayışı geliştirmeli. Yerleşke planları yenilenmeli. Orman yangınlarına yönelik seri örgütlenme ve daha hızlı müdahale şartlarını oluşturacak altyapıya öncelik verilmeli.

İklim değişikliğinden kaynaklanan yeni şartlara uyumlu bir altyapı oluşturulması gerekir. Hem ilgili bakanlıkların yeniden yapılandırılması hem de kamuda yeni birimler kurulması gerekebilir.

Ayrıca, nüfus hareketliliği ve göçler dikkate alınarak, Göç İdaresi ile AFAD gibi uzman kuruluşları bir çatı altına alacak ‘İklim Değişikliği ve Göç Bakanlığı’ kurulması gündeme getirilmelidir.”

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.