Dolar
8,7723
Euro
10,3268
GRAM ALTIN
494,28
BIST
1.401
Konya
hafif yağmur
12°C
Yeni Meram

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Konya'da silahlı saldırıda öldürülen 7 kişinin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Konya'da silahlı saldırıda 7 kişinin öldürülmesine ilişkin, "Cumhuriyet Başsavcılığı tüm yönleriyle hangi bulgulara, hangi delillere ulaşacaksa bunları değerlendirecek. İlk bulgulara göre, bu konunun etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitleri var." dedi.

A+
A-
31.07.2021 16:15
01.08.2021 10:18
0
1420
ABONE OL


Gül, Konya'nın Meram ilçesinde, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden 7 kişinin yakınlarıyla Saraçoğlu Mahallesi'ndeki taziye evinde görüştü.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Gül, dün yaşanan menfur saldırı ve hunharca işlenen cinayetin herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

Gül, acının çok büyük olduğunu dile getirerek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi.

Olay anından itibaren Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titiz bir çalışma başlatıldığını vurgulayan Gül, "Görevlendirmeler yapıldı. Tüm delillerin toplanması hususunda gerekli talimatlar verildi. Olay yeri inceleme ve tüm deliller çerçevesinde failin yakalanmasına yönelik talimat verildi. Bu konuda emniyet teşkilatımız da bu kişinin yakalanmasına yönelik çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu kişinin yakalanıp adalete teslim edileceğini ve adaletin de gereken, hak ettiği cezayı vereceğine inancımız tamdır." diye konuştu.

Gül, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Başsavcılığımız, bu olayla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı verdi, gözaltı işlemini gerçekleştirdi. Fail ya da faillerle ilgili tüm olayı büyük bir titizlikle soruşturmayı sürdürmektedir."

- "Cenaze bizim cenazemiz"

Milletin beklentisinin, olayın bütün açıklığıyla ortaya çıkması ve adaletin gecikmeksizin tecelli etmesi olduğunu vurgulayan Gül, ailenin acısını paylaşmak için geldiklerini söyledi.

"Ailenin acısı bizim acımız, cenaze bizim cenazemiz." diyen Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnanıyoruz ki hem fail yakalanacak, adalete teslim olacaktır ve olay tüm yönleriyle de açıkça ortaya çıkacaktır. Cumhuriyet Başsavcılığı tüm yönleriyle hangi bulgulara, hangi delillere ulaşacaksa bunları değerlendirecek. İlk bulgulara göre, bu konunun etnik bir temele dayanmadığı konusunda tespitleri var, bunu da kamuoyuyla paylaştı ve her aşamada tüm gelişmeler de kamuoyuyla yine paylaşılacaktır. Milletimiz müsterih olsun. Mevlana şehri Konyamız, ülkemiz, bu cennet vatanımız 84 milyon birlik, beraberlik, kardeşliğin teminatı olan coğrafyamızda hiç kimse birliğimizi bozamayacak, hiç kimsenin yaptığı da yanına kar kalmayacak. Kim olursa olsun yapmış olduğu hukuksuzluğun hesabını da ödeyecektir. Bunu bizler de hükümet olarak, tüm kurumlar olarak hep birlikte bu ailenin ve haksızlığa uğramış herkesin hakkını korumak adına sonuna kadar takipçisi olacağız. Bizler de yargı önündeki bu meselenin, yakalanıp failin adalete teslim olduktan sonraki sürecin milletimizle birlikte, ailemizle birlikte sonuna kadar takipçisi olacağız."

Bakan Gül, "Milletimizin birliğini, beraberliğini bozmaya, dezenformasyona yönelik hiçbir bilgiye itibar edilmemesi gerektiğini, bu konuda tüm kurumlarımızın ve başsavcılık makamlarının titiz bir şekilde dosyayı takip ederek, kamuoyunu da bilgilendireceğini ifade etmek isterim." dedi.

Bir gazetecinin "Dezenformasyona yönelik bir soruşturma başlatıldı mı?" sorusu üzerine Gül, "Savcılığımız bu konuda açıklamasında da paylaştı, yalan bilgi, soruşturma selametini engelleyecek bu tür dezenformasyonlara yönelik açıklamalar, beyanatlarla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. İlerleyen aşamada da bu konuyu kamuoyuyla paylaşabilir." cevabını verdi.

7 kişiAdalet Bakanı Abdulhamit GülCumhuriyet Başsavcılığı
Muhabir Zehra Melek Çat,Havva DereağzıRedaktör Rifat Yerlikaya
Yayınlayan Yıldız Aktaş Özdoğan

4Y-2521919731-07-2021 20:26 Konya
Bülten
GenelInternetYerelKonya
Kategori
Genel
Kurtulmuş, Konya'da silahlı saldırıda öldürülen 7 kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulundu:
- "Bizim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın her birisi için Türkiye'nin her karış toprağı kendi ilidir, kendi memleketidir, kendi vatanıdır"
- "Böyle bir büyük acıdan hiç kimse siyaset çıkarmaya kalkmasın. Bu meselenin arkasında Kürt-Türk meselesi ya da etnik çatışmalar yoktur"
- "Hiç kimse kardeşliğimizi, birliğimizi bozmadı, bozamayacak ve inşallah kıyamete kadar bu ülkenin gerçek sahipleri olarak, Türkler-Kürtler hep beraber bu ülkede omuz omuza yaşayacağız"
KONYA (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin, "Bizim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın her birisi için Türkiye'nin her karış toprağı kendi ilidir, kendi memleketidir, kendi vatanıdır." dedi.

Kurtulmuş, beraberinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Karatay ilçesinde bulunan taziye evinde Dedeoğulları ailesinin yakınlarına baş sağlığı ziyaretinde bulundu.

Silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır dileyen Kurtulmuş, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Acımız çok büyük. Olayı duyduğumuz andan itibaren hepimizin ciğerleri yanıyor. Gerçekten yüreğimiz sızlıyor. Büyük bir katliam, büyük bir acı, büyük bir insanlık dışı vahşetle karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Ölenlere Allah'tan rahmet dileyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Göstermiş olduğu büyük sabır ve metanet dolayısıyla aile hakikaten her türlü şükrana, her türlü övgüye layık bir tavır içerisindedir. Bir Müslüman insana yakışır tavır içerisinde, sükunetle bu olayı karşılıyorlar. Allah rahmet eylesin. Çok büyük bir acıdır. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağız ve inşallah suçlu ya da suçlular kimlerse, en ufak bir detayı kaçırmadan, en ufak bir detay unutulmadan ilk andan itibaren hem Cumhuriyet Savcılığımız hem Emniyet teşkilatımız bu işin üzerinde yoğunlukla çalışıyor. İnşallah en kısa süre içerisinde fail ya da varsa arkasında başka birileri, bunların hepsi yakalanacaktır diye ümit ediyoruz."

Olayın aydınlatılması için titiz çalışma yürütüldüğünün altını çizen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vesileyle şunu ifade etmek isterim; böyle bir büyük acıdan hiç kimse siyaset çıkarmaya kalkmasın. Bu meselenin arkasında Kürt-Türk meselesi ya da etnik çatışmalar yoktur. Maalesef çok vahşice yapılmış, önceden tasarlanıp tasarlanmadığını bilmiyoruz ama sonuçta vahşice yapılmış, insanlık dışı bir katliamla karşı karşıyayız. Bunu yapan insan dahi olamaz. Bizim ülkemizde asırlardır biz farklı etnik yapılardan insanlar, kardeşçe, akraba olarak, eş olarak, komşu olarak birlikte yaşıyoruz. Hatta o kadar ki bu aile, bildiğiniz gibi Dedeoğulları ailesi Kars kökenlidir. Buraya Kars'tan gelmişler. 7 tane canlarını burada kaybetmişler. Konya'yı o kadar çok benimsemişler ki evlatlarını burada defnettiler. Yani artık buralı olmuşlar. Bizim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın her birisi için Türkiye'nin her karış toprağı kendi ilidir, kendi memleketidir, kendi vatanıdır."

- "Kıyamete kadar Türkler-Kürtler omuz omuza yaşayacağız"

Kurtulmuş, kötü niyetlerle ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Buradan asla kimse bir çatışma, bir gerilim, bir provokasyon çıkarmaya kalkmasın. Bugün cenaze töreni boyunca da bütün cenazeye katılanlar büyük bir sağduyuyla, edeple, saygıyla, Müslümanlık geleneklerine uygun bir şekilde cenazeyi ilk andan itibaren getirdiler ve defin sonuna kadar da böyle oldu. Bazı karanlık çevreler, her işten siyaset üretmeye kalkan çevreler, bu işin içerisinden birtakım gerilimler, birtakım etnik çatışmalar falan çıkarmaya çalışır. Bu sağduyuyu sonuna kadar koruyacağız.

Bu memleketteki hiçbir vatandaşımızın bir diğerinden zerre miskal ne üstünlüğü ne de aşağı olması söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşları etnik kökeni ne olursa olsun, mezhebi, meşrebi, hayat tarzı ne olursa olsun herkes eşit ve özgür yurttaştır. Milletimiz, sonuna kadar bu duygulara sahip çıkıyor. Kardeşliğimize, birliğimize sahip çıkıyor. Hiç kimse kardeşliğimizi, birliğimizi bozmadı, bozamayacak ve inşallah kıyamete kadar bu ülkenin gerçek sahipleri olarak, Türkler-Kürtler hep beraber bu ülkede omuz omuza yaşayacağız."

Aileye metanetleri dolayısıyla teşekkür eden Kurtulmuş, Konya'nın da Türkiye'nin de huzurunu hiç kimsenin bozamayacağını vurguladı.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.