Dolar
8,6790
Euro
10,1809
GRAM ALTIN
491,77
BIST
1.392
Konya
az bulutlu
27°C
Yeni Meram

Antalya'da devam eden yangın 1500 yılkı atının yaşam alanı olan Eynif Ovası'nı da sardı

Manavgat'ın kuzeybatısında Beydiğin, Sırtköy, Çardak ve Kızıldağ mahallelerinde devam eden yangının, yapımı süren Antalya-Konya karayolu Demirkapı Tüneli bölgesini aşarak İbradı ilçesine bağlı Eynif Ovası'na doğru ilerlediği bildirildi. İbradı ilçesi Ormana Mahallesi Muhtarı Fikret Canbaş, köylülerle birlikte 4 gündür yangının önünü kesmeye çalıştıklarını söyledi. Bölgedeki yangın, yılkı atlarını da tehdit ediyor.

A+
A-
04.08.2021 16:15
04.08.2021 16:42
0
1498
ABONE OL

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Sırtköy mevkiinde geçtiğimiz günlerde başlayan yangın, bugün itibariyle şiddetli rüzgar ve sıcak havanın etkisiyle İbradı ilçesine bağlı Girendere Boğazı üstü Gölcük Yaylası mevkiine sıçradı.

Bölge, geyiklerin yavruladığı ve yılkı atlarının yoğunlukta olduğu yer olarak bilinirken, bölgenin yakınında yerleşim yerleri de bulunuyor.

Tarihi düğmeli evlerin olduğu 780 nüfuslu, 330 konutlu Ormana köyüne karayoluyla yaklaşık 18 kilometre uzaklıktaki alanda yüksek kesimlerde birçok noktada başlayan yangın, söndürme ekipleri ve bölge halkının mücadelesiyle birlikte kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bölgedeki alevlerin kızılçamların yoğunlukta olduğu Katrancı ve Ormana bölgelerine yaklaşmasından endişe ediliyor.


Yangının şu anda Eynif Ovası'na kadar geldiğini anlatan Ormana Mahallesi Muhtarı Fikret Canbaş, “Manavgat’ın Beydiğin, Sırtköy, Çardak ve Kızıldağ mahalleleri İbradı ilçesi sınırları içerisindedir. Yılkı atları ile de ünlü Eynif Ovası sınır bölgesidir. Günlerdir Ormana halkımız canla başla yangınla mücadele ediyor. Şu anda alevler Ormana’nın Badınoluğu, Girendere, Eynif Ovası, Gölcük ve Katırancı mevkiine kadar ulaştı. Devletimizin tüm birimleri canla başla mücadele ediyorlar” dedi.

Yılkı atlarının yaşam alanı


90 bin dönümlük Eynif Ovası'nda, Toroslar’ın efsanesi yılkı atları sürüler halinde burada yaşıyor. Yılkı atlarının sayısının sadece o bölgede bin civarında olduğu biliniyor.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.