Konya
kapalı
11°C
Yeni Meram
06.12.2023 11:14

Başkan Pekyatırmacı'dan 750. Vuslat yıldönümü mesajı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

A+
A-
06.12.2023 11:14
06.12.2023 11:15
0
1426
ABONE OL

Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı mesajında şu görüşlere yer verdi;

“Ölüm, çoğu insan için sevdiklerinden, dostlarından ayrılmak, dünya nimetlerinden mahrum kalmak manasına gelse de Hazreti Mevlana “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” diyerek ölüm gününü Hakka vuslat yani ölümü kişinin aslına, Allah’a dönüşü olarak yorumlamıştır.

Törenlerimizin bu yılki ana teması "Vuslat Vakti" sözlerine alt tema olarak “Vuslat, aşıklara Şeb-i Arus’tur” sözleri olarak belirlendi. Bu yıl bizim için çok kıymetli, 2023 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mevlâna Yılı olarak kabul edildi. Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hazreti Mevlana sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür. Tüm insanlığa ilham veren Mevlana Celâleddin Rumi Hazretleri’nin vefatının 750. Yıldönümü aslında O’nun deyimiyle, aşkların en büyüğü olan Yaradanına kavuşmasının, yani Vuslat’ın sene-i devriyesi. Yüreklerimize birlik ve sevgi tohumlarını ekerek "Ne olursan ol yine gel" sözleriyle insanlığa seslenen Hz. Mevlana insanlığı ayrımcılıktan dostluk ve hoşgörüye davet etmektedir.

Bu yıl 87'ncisi gerçekleştirilecek törenler boyunca Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenecek sema programlarının yanı sıra birçok kültürel etkinlikler ile Hazreti Mevlana anılacak, onun evrensel mesajları tüm dünya insanlığına ulaştırılacak.

Sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan ve bunu tüm insanlığa yaymaya çalışan Hazreti Mevlana'yı 750. Vuslat yıldönümünde rahmet ve dua ile anıyorum."

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.