Konya
°C
Yeni Meram
14.04.2024 14:45

Beyşehir Gölü’ndeki denetimler 9 günlük bayram tatilinde de sürdü

Konya’nın denizi olarak nitelendirilen Beyşehir Gölü’nde av yasağına yönelik yürütülen denetimler 9 günlük bayram tatilinde de devam etti.

A+
A-
14.04.2024 14:45
14.04.2024 15:10
0
551
ABONE OL

Türkiye’nin önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden Konya’nın Beyşehir Gölü’nde 15 Mart’ta başlayan su ürünleri avlanma yasağı sürüyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek avlanma yasağına ilişkin olarak ekipler denetimlerini devam ettiriyor.

Göl kıyıları ve açıklar, 14 saat karadan ve zaman zaman da havadan dronlar eşliğinde yürütülen kontrollerle takip ediliyor. Yasağa uymayanlara ceza uygulanıyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri, 24 saat boyunca göl çevresinde mesai yürütüyor. Çalışmalara Jandarma ekipleri de destek veriyor.

Göl etrafındaki tüm karaya çıkış noktaları, balık ve sülük avlak sahaları gözlem altında tutuluyor. Denetimlere zaman zaman Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Özver de eşlik ediyor. Su kontrol ekiplerince yapılan son denetimlerde bulundurulması yasak olan av malzemelerinin ele geçirildiği duyuruldu.


Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada av yasağı süresince kaçak avlanmaya geçit verilmediğine ve bundan sonra da verilmeyeceğine vurgu yapılarak, yasak dönemde ele geçirilen tekne ve av malzemelerine el konulduğu belirtildi. Açıklamada, “Beyşehir ilçe müdürlüğümüzce su ürünleri denetimleri 24 saat esaslı aralıksız olarak devam etmektedir.


Müdürlüğümüz kontrol ekipleri tarafından Beyşehir gölü havadan ve karadan sürekli olarak denetlenmektedir. Göl etrafındaki tüm karaya çıkış noktaları, balık ve sülük avlak sahaları gözlem altında tutulmaktadır. 15 Haziran 2024 tarihinde sona erecek av yasağı süresince denetimler haftanın 7 günü yapılmaya devam edecektir.


Gölümüzdeki balıkların sağlıklı bir üreme dönemi geçirmesi, nesillerinin korunması ve balık stoklarımızın azalmaması için vatandaşlarımızın konu hakkında duyarlı olmalarını rica ederiz.” denildi.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.