Konya
°C
Yeni Meram
04.03.2024 11:32

Çocuklarda zeka geriliğine sebep oluyor! Onlardan uzak tutun

Günden güne teknolojinin hayatımıza daha fazla girmesi, beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. Özellikle çocuklarda sosyal medya nedeniyle tablet ve telefon gibi teknolojik aletlerle geçirilen sürenin artması, zeka geriliğine ve unutkanlığa neden olabiliyor. Konu hakkında konuşan Uzm. Dr. Afshin Dezhakam, ailelerin çocuklarını mümkün olduğunca sosyal medyadan uzak tutmaları konusunda uyardı.

A+
A-
04.03.2024 11:32
04.03.2024 11:33
0
2702
ABONE OL

Her çocuğun eğitim sürecinde ve günlük hayatında karşılaştığı zorluklar olabiliyor. Ancak bazıları için öğrenme, sadece bir zorunluluk olmaktan çıkıp adeta bir mücadeleye dönüşebiliyor. Çocuklarda öğrenme zorluğu, günümüzde eğitimcilerin ve ailelerin üzerinde yoğunlaştığı önemli bir konu haline geliyor. Bu durumun çocukların akademik başarılarını ve genel yaşam kalitelerini etkileyebildiği için Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Afshin Dezhakam önemli bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle yeni nesil çocuklarda yıldan yıla artan öğrenme zorluğu ile ilgili Uzm. Dr. Afshin Dezhakam, "Bunun en büyük sebeplerinden birisi bence TV, tablet, cep telefonu ve sosyal medya araçları" dedi.

Gelişen teknoloji ve artan sosyal medya kullanımının, yeni nesil üzerinde birçok olumsuz etkisinin olduğu belirten ve öğrenme zorluğunun da bunlardan biri olduğu vurgulayan Uzm. Dr. Afshin Dezhakam, "Öğrenme zorluğu yeni nesilde biraz daha fazla görünüyor. Velilerin de çocukları ile ilgili en çok şikayet ettiği konu öğrenme güçlüğü ve unutkanlık. Özellikle bu sene geçen seneye oranla daha fazla ortaya çıktı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de TV, tablet, cep telefonu ve sosyal medya araçları. Son yıllarda çocuklar bilindiği üzere özellikle sosyal medyaya çok bağlı yaşar hale geldiler. Uzun süre maruz kalınması durumunda da çocuklarda dikkat dağınıklığına, hiperaktiviteye ve sonunda da öğrenme güçlüğüne neden olabiliyor. Hatta olumsuz anlamda zekayı da etkiliyor" dedi. (İHA)

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.