Dolar
16,7832
Euro
17,4971
GRAM ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
Konya
parçalı az bulutlu
25°C
Yeni Meram

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tek Taraflı Norveç Kararı İçin Yeni Açıklama

Dün sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında Türkiye ile Norveç arasında alınan karar olmuştu. Norveç vatandaşlarının, kimlik kartı ile Türkiye’ye seyahat etmesinin yolu açılmış ancak aynı hak Türk vatandaşlara tanınmamıştı. Tepki çeken karar sonrasında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç açıklamada bulundu.

A+
A-
18.06.2022 14:00
18.06.2022 14:01
0
1539
ABONE OL

Büyükelçi Tanju Bilgiç, tepki çeken karar sonrasında yazılı olarak şu açıklamada bulundu;

Dünyada yaşanan çip krizi yüzünden Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle ve turizm sektörümüzün talebi üzerine Norveçlilerin bu yıl turizm sezonunda ülkemize gelebilmeleri için geçici olarak bir düzenlemeye gidilecektir. Bu geçici düzenleme çerçevesinde Norveç vatandaşlarına, 6,5 aylık yani geçici bir süre için Türkiye’ye şahsi bilgilerin bulunduğu çipli kimlikle seyahat hakkı tanınacaktır.

Neler Yaşanmıştı?

Norveçli Bakan Anniken Huitfeldt, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmiş ve “Türkiye'nin pasaport kurallarını geçici olarak değiştirmesinden ötürü çok mutluyum!' ifadelerini kullanmıştı. Alınan kararın tek taraflı olması sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.