Dolar
8,3272
Euro
9,9023
GRAM ALTIN
484,84
BIST
1.405
Konya
açık
32°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

Esnafa Hibe Müjdesi

Esnafa Hibe Müjdesi- Mustafa DEĞİRMENCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
19.05.2021 16:55
19.05.2021 16:58
0
730
ABONE OL

Değerli Okurlar; Pandemi başladığından bu güne kadar geçen sürede devletimiz vatandaşlarına ve esnaflarına imkanlar el verdiği kadarıyla farklı destek paketleriyle yardımcı olmaya çalıştı. Hiç şüphesiz bunların en etkilileri işveren için “Kısa Çalışma Ödeneği“ ve “Nakdi Ücret Desteği“ olurken, küçük esnaf için ise “Gelir Kaybı Desteği“ ve “Kira Yardımı Desteği“ oldu. Tüm bu desteklerin en önemli ve en faydalı noktası ise geri ödeme zorunluluğu olmamasından kaynaklanmaktaydı. Her ne kadar bazı esnaflarımız verilen desteklerden faydalanamamış olsa da, ilerleyen dönemlerde onları da kapsayan geniş kapsamlı bir destek paketinin daha hazırlanacağını umuyorum.
17 Mayıs 2021 tarihinde ise Cumhurbaşkanımız esnafa verilecek olan yeni bir desteğin açıklamasını yaptı. Bu desteğin ise hibe şeklinde olacak olması çoğu esnafın yüzünü güldürse de, yine belirle iş kollarını kapsayacağı da ayrıca belirtildi. Bugünkü yazımda konuyla ilgili siz değerli okurları bilgilendirmek istedim.
Öncelikle bu destekte esnaflarımız iki farklı gruba ayrılacak ve yapılacak olan ödemeler ona göre belirlenecektir.
Birinci grupta; kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar vb. işletmeler yer alacaktır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacaktır.
İkinci grupta; bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirciler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alacaktır. Ve bu gruba ek olarak daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da dahil edilecektir. Bu grupta yer alan, toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeye ise bir defaya mahsus 3 bin liralık hibe ödemesi yapılacaktır.
Başvuru Şekli Ve Zamanı Ne Zaman?
Henüz daha başvurunun şekli, zamanı ve yararlanma koşullarının detayları belirlenmedi. Başvurunun ise en hızlı ve en etkin başvuru yöntemi olarak gördüğüm, daha önceki desteklerde olduğu gibi e devlet üzerinden olacağını düşünüyorum. Bir sonraki haftaya kadar belli olursa sizlerle onu da paylaşacağım. Milletimize hayırlı uğurlu olması dileklerimle..

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.