Dolar
8,3299
Euro
9,9045
GRAM ALTIN
484,74
BIST
1.401
Konya
açık
32°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

Filistin-İsrail

Filistin-İsrail- Mustafa KAPLAN- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
27.05.2021 01:57
26.05.2021 16:04
0
1374
ABONE OL

Filistin toprakları Hz. Ömer zamanında fetih edilerek İslam toprakları haline getirildi ve 1. Dünya Harbi sırasında 1917 yılına kadar da İslam toprağı olarak kaldı.1917 yılından sonra İngiliz egemenliğinde oldu. İngilizlerin göz yumması ile Siyonist Yahudiler dünya üzerine yayılmış olan Yahudileri Filistin’e davet etiler. Çok sayıda Yahudi Filistin’e göç etti. Siyonistler Filistin’de İngilizlere zorluk çıkarmaya başladılar, terör hareketleri yaptılar. Sonrasında Balfor Deklarasyonu yayımlandı. Nihayet 1948 yılında da İsrail Devleti kuruldu.

İslam Devletleri Filistin’e İslam’ın ilk kıblesi olmasından, Hz. Muhammed’in Miraca yükseldiği belde olması Kuran–ı Kerim’de kutsallığı belirtildiği için özel bir önem vermişlerdir. Özellikle 2.Abdülhamid’e Osmanlının tüm dış borçlarını ödemek şartıyla Filistin’de bir Yahudi devleti kurma teklif edilmiş ancak padişah bu teklifi kabul etmemiştir. Benim atalarım o toprakları kanla aldı bende kanla veririm, demiştir. Ne yazık ki Abdülhamit tahtan indirildikten sonra Yahudi devleti kurulması önündeki en büyük engel kalkmış oldu. İsrail’in 1948 yılında çok az bir toprağı vardı zaman içinde Filistinlilerin topraklarını gasp ederek bugünkü toprak büyüklüğüne kavuştu. Filistinleri evlerinden çıkartıp Yahudi yerleşimcilere veriyorlar. Filistinlileri Gazze Şeridi, Batı Şeria ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksanın da bulunduğu Doğu Kudüs’e sıkıştırdılar. Orada da rahat vermiyorlar.5-6 yıldır Filistinlilerin bulunduğu bölgelere hava, kara ve denizden saldırı yapıyorlar. Amaçları o topraklardan da Filistinlileri atmak, o toprakları insansızlaştırmak diğer ülkelerden gelen ve İsrail içinde olan Yahudileri o topraklara yerleştirmek. Bunu neden yapıyorlar? Onların kutsal saydığı değiştirilmiş Tevrat’ta Fırat nehri ile Nil nehirleri arasındaki toprakları Allah onlara vaat etmiş, bu nehirler arasındaki topraklarda BÜYÜK İSRAİL'İ kuracaklarmış, inançları bu, bunun için çabalıyorlar.


Bu zulme dünya yeteri ölçüde tepki vermedi. Birleşmiş Milletler de sessiz, toplanıyorlar zulmü durduracak bir karar alamıyorlar. Halkları Arap olan devletlerin bir kısmı da sessiz… ANCAK TÜRKİYE'NİN SESİ ÇIKIYOR. Bazı İslam devletleri de Türkiye’yi destekliyor. Pakistan ve Katar gibi. İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan da önemli bir karar çıkmadı. Başta ABD ve AB ülkeleri İsrail’i destekliyor.


Halklar ayakta zulüm karşıtı gösteriler yapıyorlar. Hatta zulme destek veren devletlerin halkları bile zulmü protesto ediyor. Halkların protestoları ve Hamasın füzeleri İsrail zulmünü durdurdu. Ateşkes oldu. Ancak bu ateşkes kalıcı olmaz. Kalıcı çözüm gerek oda iki devletli çözüm, İsrail 1948 yılındaki topraklara geri çekilecek. Kalıcı barış ancak bu şekilde olur.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.