Konya
°C
Yeni Meram
17.03.2024 11:57

Gece ayaklarda yanma, kramp varsa işte sebebi! Canan Karatay: '3 besin iyileştiriyor'

Huzursuz bacak sendromu birçok kişinin muzdarip olduğu ve özellikle uykuyu olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Prof. Dr. Canan Karatay, geceleri ayakta oluşan yanma ve krampın asıl nedenlerini, bu sıkıntıyı bitirmenin yollarını açıkladı.

A+
A-
17.03.2024 11:57
17.03.2024 12:01
0
2813
ABONE OL

Vücutta oluşan kronik kas ağrıları, bel ağrısı, gece ayaklarda oluşan yanma ve kramplar yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Bu rahatsızlıkların belirli bir hastalık belirtisi olabileceğini belirten Canan Karatay, temelinde yatan sebebin bulunması gerektiğini vurguluyor.

Günümüzde sıklıkla rastlanan huzursuz bacak sendromunun temelinde 'hormonal dengesizlikler' olduğunu anlatan Karatay, "Bunların temelinde genellikle vitamin eksikliği, mineral eksikliği, yağ eksikliği, sağlıklı protein eksiklikleri veya hormonal dengesizlikler yatıyor. Ancak düzeltmek de kendi elimizde" diye belirtiyor.

Vücutta oluşan bazı olumsuzlukları iyileştirmenin beslenme düzeninde yapılan değişikliklerle mümkün olduğunu hatırlatan Karatay, tükettiğimiz besinlerin ilacımız olacağını vurguluyor.

Canan Karatay, vücutta oluşan neredeyse tüm ağrıların giderilmesi için kelle paça veya kemik suyunu tavsiye etti. Kelle paçanın kronik ağrı problemlerinde bile iyileştirici etkiler verdiğini belirten ünlü doktor, içeriğine iyi bakılması gerektiğini söylüyor.

Kelle paça veya kemik suyunun içerisinde kolajen, hayvansal yağ ve oldukça zengin mineraller mevcut. Karatay, "Eğer ayağınızda huzursuz bacak sendromu varsa mineralleriniz eksiktir. Bu sendromun gelişimi tek bir problemden kaynaklı olmaz. Vitamin, mineral eksiklikleriniz olabilir. Kelle paçayı yaz kış içerseniz ağrılarınız mutlaka diner" diye konuştu.

Huzursuz bacak sendromunu ortadan kaldırmak için kullanılan ağrı kesicilerin yalnızca geçici etkiler vereceğini belirten Karatay, D, B vitaminleri eksik olduğu sürece ağrıların devam edeceğini söyledi. Vücudu iyileştirmenin en basit yolu ise sağlıklı besinlere daha çok yer vermek.

İnsan vücudundaki hücreler 3 ayda bir yenilenir. Yaşa göre farklılık gösteren bu durum hücrelerin normal fonksiyonlarını tamamladıktan sonra tekrar üretilmesi şeklinde devam eder. Vücuda alınması gereken temel bileşenler de burada devreye giriyor. "Hücreler kendini bir gecede tamamlamaz" diye konuşan Karatay, gerekli ihtiyaçlarımızı karşıladığımızda vücudun da doğal bir şekilde yenileneceğini belirtiyor.

Vücutta geçmek bilmeyen ağrıların oluşumu ve uyku problemlerinin en temel kaynağı strestir. Stresin yanında hücrelerin vitamin eksikliklerinden kaynaklı bozulmaya başlaması ağrı yapan maddelerin çoğalmasına neden olur.

Ağrıları hafiftletmek için Karatay'ın bir diğer önerisi; Kristal kaya tuzu. "Tansiyonlu hastaların tansiyonunu yükseltmeyecektir, kullanırken endişelenmenize gerek yok" diye konuşan Karatay, kaya tuzundaki minerallerin tansiyonu dengeleyeceğini ve halsizliği gidereceğini belirtiyor.

Kristal kaya tuzunun mineral tuz olması, sinir hücrelerinin normal hale gelmesini sağlayarak ağrıların iyileşmesinde etkili bir rol oynar. Canan Karatay, vücuttaki ağrıları, yanmaları dindirmek için bol su tüketimi başta olmak üzere kelle paça çorbası/kemik suyu içilmesini, kristal kaya tuzu tüketimini ve vitamin eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.