Dolar
8,3272
Euro
9,9023
GRAM ALTIN
484,84
BIST
1.405
Konya
açık
32°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

KIBRIS’TA ÇÖZÜM

KIBRIS’TA ÇÖZÜM- Mustafa KAPLAN- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
20.05.2021 01:52
19.05.2021 16:55
0
629
ABONE OL


Kıbrıs 1571 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır.1877 Osmanlı Rus savaşına kadar da aralıksız Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. O savaşta Rus orduları İstanbul Yeşilköy’e kadar gelince Rusları geri gönderme karşılığında İngilizlere kiralanmıştır. Yani hukuken yine Osmanlı toprağı ancak fiilen İngilizlerin kullanımında… Bu durumda 1. Dünya Savaşına kadar sürmüş, bu savaşta Osmanlı yenilince İngilizler Kıbrıs’ı ilhak etmişlerdir.

Bir süre sonra İngilizler hakimiyetindeki Kıbrıs’tan çıkma kararı aldı. Londra ve Zürih antlaşmaları ile İngiltere, Türkiye ve Yunanistan garantörlüğünde Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Bu cumhuriyet Rumlardan ve Türklerden oluşacak cumhurbaşkanı Rum, yardımcısı Türk olacaktı. Bir müddet böyle devam eden Kıbrıs Cumhuriyetinde Rumlar Türklere karşı terör yapmaya başladılar. 1974 yılına kadar devam eden terör Türkiye’nin adaya çıkması ile adadaki Türklerin can güvenliği korundu.

Türkiye’nin de desteği ile Türkler adada KIBRIS FEDERE TÜRK DEVLETİNİ kurdular. Ada fiilen ikiye bölündü. Amaç adada Rumları federasyona zorlamaktı ama bu da olmadı. Bu defa Türk Federe Devleti bağımsızlığını ilan etti. Türkiye hemen tanıdı. Bu güne kadar başka tanıyanda olmadı. 47 yıldır görüşmeler devam ediyor. Bir sonuçta alınamadı. Artık bu devleti tanıtmanın zamanı da geldi de geçiyor. Türkiye tanıtma yolunda elinden ne geliyorsa yapmalıdır. İslam ülkelerinin çoğunluğu, Türki Cumhuriyetler tanıyacak hatta İngiltere’nin dahi tanıyacağı söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de böyle düşünüyor. Çözümsüzlük çözüm olmamalı.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.