Dolar
8,5743
Euro
10,4072
GRAM ALTIN
511,274
BIST
1,457
Konya
az bulutlu
22°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

Konya'da 2021 yılı kurban fiyatları açıklandı

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut 2021 yılı kurban fiyatlarını açıkladı.

A+
A-
10.06.2021 12:46
10.06.2021 13:46
0
1324
ABONE OL

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, 2021 yılı kurban fiyatlarını açıkladı.  Karabulut, açıklamasında kilogram cinsinden bu yılki kurban fiyatlarının açıkladı.

Buna göre;

2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan kurbanlık erkek dana canlı kg fiyatı 30 TL, 2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan kurbanlık düve canlı kg fiyatı 29 TL, 2 yaş ve üzeri kurbanlık vasfı taşıyan reforma olmuş inek canlı kg fiyatı 26 TL olarak belirlendi.

Küçükbaş kurbanlıklarda ise fiyatlar 1250 ila 2000 TL arasında değişiyor.

Karabulut'un açıklamaları şöyle;

2 yıla yakın süredir devam eden Covid-19 pandemi süreci tüm sektörleri olduğu gibi hayvancılık sektörünü de büyük ölçüde olumsuz etkilemiştir. Bu süreçte kaderi ile baş başa bırakılan üreticiler büyük zararlar ederek işin içinden çıkamaz hale gelmiştirler.

2021 yılı Bahar döneminde ülkemiz ve bölgemizden baş gösteren kuraklık ne de ile hayvancılık temel girdi maddesi olan kaba ve kesif yem fiyatlarındaki geçtiğimiz yıla göre %100’leri bulan olağanüstü artışın yanında Üreticilerimizin ürettiği ete ve Süt’ün değer fiyatından satamamış olması hem Et üreticilerini ve hem süt üreticilerini her zamankinden daha fazla mağdur etmiş ve zorda bırakmıştır. Gıda enflasyonuna sebep olacak düşüncesi ile üreticinin ürettiği ürünün fiyatı baskılanırken, girdi maliyetlerine müdahale edilmemesi izah edilebilir bir durum değildir.

Konya’da 50.491 büyükbaş işletmesinde 1.205.863 baş büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Besilik dana, anaç sığır varlığı ve süt üretimi ile ilimiz Türkiye’de ilk sırada,yeralmaktadır.

Salgın sürecinin başlaması ile ekonomik dengelerde değişim olduğu her sektörü olumsuz etkilediği bu dönemde, kuraklık da eklenince hayvancılık sektöründe büyük sıkıntılara neden olmuştur.

Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize olmuş hatta sıfırlanmıştır. Bu şartlarda üretimini devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep olmuştur.
Yetiştiricilerimizin ürettiği üründen kazanacağı sistemin oluşturulması, yaşanan sıkıntıların en temel çözümü olacaktır. Bunun için daha önce ifade ettiğimiz gibi, yeterli ve nitelikli yerli üretim için planlama yapılmalıdır. Kısa vade de işletmelerin temel girdilerine destekleme modeli geliştirilmelidir. Yetiştiriciler olarak yaşadığımız sıkıntılar her geçen zaman daha da derinleşmektedir ve nihai tüketici dahil tüm kesimleri olumsuz etkilemektedir. Söz konusu işletmeler, hayvansal gıda üretimimizin sigortasıdır. Bu üretim bugün çok daha fazla tehlikeye girmiştir.

Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesi ile üreticilerimiz hayvanlarını satıp bir nebze nefes alması için kurbanlık dana, düve ve kuzularını elinde çıkarması gerekmektedir.

Kurban fiyatı konusuna gelince gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları, Üretici ahırına kurbanlık dana alırken ham madde alışlarının yüksek olması nede ile haliyle fiyatlara yansımakta olup, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak aşağıdaki fiyatlar belirlenmiştir.

1-) 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Erkek dana canlı kg fiyatı 30 TL
2-) 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Düve canlı kg fiyatı 29 TL
3-) 2 yaş ve üzeri Kurbanlık vasfı taşıyan Reforma olmuş İnek canlı kg fiyatı 26 TL dir.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.