Konya
°C
Yeni Meram
27.02.2024 10:03

Konya'da ilkokul öğrencilerine Türk havacılığı anlatıldı

Konya’nın Karapınar ilçesinde ilkokul öğrencilerine Türk havacılığı ve Vecihi Hürkuş anlatıldı.

A+
A-
27.02.2024 10:03
27.02.2024 10:04
0
295
ABONE OL

Karapınar Cumhuriyet İlkokulu 3. sınıf öğretmenlerinin daveti üzerine Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği üyelerinden emekli pilot ve Kıbrıs Gazisi Albay Eyup Turşucu ve yine dernek üyelerinden uçak bakım mühendisi Eyüp Ayık, 3. sınıf öğrencilerine Türk Havacılığı hakkında bilgiler verdi. Programda, Türk havacılığının önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un yaşam öyküsü anlatıldı.

Uçak mühendisi Eyüp Ayık, Vecihi Hürkuş’un en büyük ideali olan havacılığın millileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığını söyledi. Ayık, Hürkuş'un ilk sivil Türk uçağının, ilk uçuşunun 2. yıl dönümünde yani 27 Eylül 1932’de ilk sivil Türk havacılık okulu olan ‘Vecihi Sivil Tayyare Mektebi’ni açtığını hatırlattı. Eyüp Ayık, Vecihi Hürkuş'un orada öğrenciler yetiştirmeye başladığını, 102 tip, belki daha fazla uçak kullandığını ifade etti.

Okul Müdürü Mustafa Gündüz de öğrencilere farklı meslek gruplarını tanıma fırsatı sunmak için çalıştıklarını belirterek, “Bu etkinlikteki amacımız öğrencilerimizin farklı meslekleri tanıması ve bu meslekleri yapan kişilerin de onlar gibi Anadolu'dan yetişmiş insanlar olduğunu görerek daha özgüvenli bir şekilde çalışmasıdır. Vecihi Hürkuş'un yaptıkları öğrencilerimize çok önemli katkılar yaptı. Türk çocuğu kendine güvenirse başaramayacağı bir şey yoktur“ dedi.
Öğrenciler daha sonra K-6 maket uçak yapımı çalışmasına katıldı. (İHA)

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.