Dolar
8,6649
Euro
10,1852
GRAM ALTIN
491,77
BIST
1.392
Konya
az bulutlu
27°C
Yeni Meram

Konya Milletvekili Tahir Akyürek: “Kargaşaya fırsat vermemeliyiz”

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, “İç savaş nedeniyle geçici korunma statüsünde olan göçmenler güvenli ortam sağlandığında tekrar ülkelerine dönecekler” dedi. Akyürek, Konya projeleri ve yatırımlar ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

A+
A-
16.08.2021 15:11
16.08.2021 16:57
0
1214
ABONE OL


AK Parti MKYK Üyesi, Konya Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, ülke ve Konya gündemine dair değerlendirmelerde bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi. Vekil Akyürek, Konya Metro projesi ile ilgili olarak, “Büyük projeler pandemi şartları nedeniyle bir miktar gecikti. Metro projesi bütçesinin farklı yerlere aktarılması konusu gündeme geldi fakat böyle bir durum söz konusu değil. Temennimiz bu ay sonuna kadar sürecin tamamlanması” ifadelerini kullandı. Millete kurulan komploların evrensel boyuta ulaştığına vurgu yapan Vekil Akyürek, “Anadolu coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Dolayısıyla bölgemiz kıymetli ve stratejik. Burada zayıf olanın ayakta kalma şansı yoktur. Buna göre planlarımızı yapmalıyız. Sınırlarımızda cereyan eden olaylar Türkiye’nin yolunu kesmeye ve Türkiye’nin lider ülke olma amacını engellemeye yöneliktir” dedi.


“ÜLKELER GEREKLİ SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMİYORLAR”


Küresel iklim değişikliğinin gündeme alınması gerektiğini ve bazı ülkelerin sera gazı üretimi durdurulması ile alakalı olarak elini taşın altına koymadığını belirten Vekil Akyürek, “Gelişmiş olarak kabul edilen ülkeler gerekli sorumlulukları yerine getirmiyorlar. Dünyada en büyük kabul edilen 100 şirket sera gazı üretiminin yüzde 70’ ini gerçekleştiriyor. Bazı ülkeler de sera gazı üretiminin durdurulması ile alakalı elini taşın altına koymuyor. Bu durum aslında emperyalizmle de ilgilidir. İnsanlık olarak önlem alınmak gerektiği açıktır” diye konuştu.

“YANGINLARI AYRINTILI OLARAK DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”


Yaşanan felaketlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vekil Akyürek, geçtiğimiz yılın 10 katına yakın bir orman yangını meydana geldiğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Geçtiğimiz yılın 10 katına varan bir orman yangınları felaketi ile karşı karşıya kaldık. Bu yangınların bir anda çıkmış olması da süreç geçtikten sonra ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. İhmal ya da kasıt olduğu bariz bellidir. En son yaşadığımız sel felaketinde de bütün kurum kuruluşlarımızla ve bakanlarımızla olay yerlerinde bizzat koordinasyon yürütüyoruz. Konya Büyükşehir Belediyemize teşekkür etmek istiyorum. Birçok ekibimiz hem yangın hem sel bölgelerinde vatandaşımızın yardımına koştular. Kader birliği noktasında Konya’mızı temsil etmiş oldular. Yerel yönetim ve kamu kuruluşları olarak sel felaketinde çıkarmamız gereken önemli dersler var. Çevre düzeni ve imar planlarının orman alanları, dere yatakları ve heyelan bölgelerinin dikkate alınarak yapılması gerekiyor. Hükümetimiz dönemine kadar planlamalar kötü durumdaydı. Fakat AK Parti hükümeti ile birlikte ciddi mesafeler aldık” dedi.


“TÜRKİYE ÖZEL BİR ÜLKEDİR”


Göç olaylarının gündeme geldiğini söyleyen Akyürek geçici korunma statüsünde olan göçmenlerİn güvenli ortam sağlandığında tekrar ülkelerine döneceklerini de belirterek; “Afganistan’daki yönetim değişikliğiyle düzensiz göç olayı gündeme geldi. Türkiye özel bir ülkedir. Komşularımızın, can güvenliğini kaybetmiş olan toplulukların kabulü mecbur hale geliyor. İç savaş nedeniyle geçici korunma statüsünde olan göçmenler güvenli ortam sağlandığında tekrar ülkelerine dönecekler. Bu konuda hassasiyet göstermeliyiz. Anadolu kucaklayan bir coğrafyadır. Burada ırkçılığa kavmiyetçiliğe yer yoktur. Ülke olarak hassasiyet göstermememiz lazım. Kaos gayretleri ve istikrarsızlaştırma çabalarıyla muhatap olmaktayız. Buna kimsenin hakkı yok. Siyasal fırsatçılık yapmanın gereği yok. İç kargaşaya fırsat vermemeliyiz. Bu milleti yok etme hevesleri olanların hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bizim köklerimiz çok sağlam. Yüzyıldır mücadele ettiler ama başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Yalan terörleriyle kargaşalara bu millet fırsat vermeyecektir” dedi.


“METRO PROJESİ 5 YILLIK BÜYÜK BİR ÇABANIN NETİCESİ”


AK Parti’nin kalkınmada önemli yatırımlara imza attığına dikkat çeken Vekil Akyürek çevre yolu projesi ve metro projesi ile ilgili olarak da bilgiler verdi. Vekil Akyürek sözlerine şu şekilde devam etti; “Karaman - Adana yolu etabı bitti. 46 Km’lik bölümün ihalesi yapıldı. Proje bittiğinde trafik ciddi anlamda rahatlayacak. Metro projesinin bir miktar geciktiğini kaydeden Akyürek, “Büyük projeler pandemi şartları nedeniyle bir miktar gecikti. Metro projesi bütçesinin farklı yerlere aktarılması konusu gündeme geldi fakat böyle bir durum söz konusu değil. Temennimiz bu ay sonuna kadar sürecin tamamlanması. Metro projesi 5 yıllık büyük bir çabanın neticesi. Bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz.” Hüseyin MENEKŞE

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.