Dolar
8,6580
Euro
10,1795
GRAM ALTIN
488,66
BIST
1.419
Konya
açık
24°C
Yeni Meram

Konya'ya yaz ortasında düşen yağış bitkilerin sitesini azalttı

Konya'da son günlerde devam eden aşırı sıcaklıklar ve güneş hafta sonu yerini yağmura bıraktı. Yağışlı hava insanları bir nebze de olsa serinletirken, ovada ekili olan baharlık ürünlerin de üzerindeki sıcak stresini azalttı

A+
A-
09.08.2021 10:46
09.08.2021 11:01
0
1367
ABONE OL

Geçtiğimiz hafta sonu Konya genelinde etkili olan yağışlı hava insanlarda olduğu gibi baharlık ürünlerin de üzerindeki sıcak stresini azalttı.

Konya Ovası'nda ekili olan ayçiçeği, şeker pancarı, mısır ve patates gibi ürünler yüksek hava sıcaklığından dolayı etkilenmişti. Yeni Meram'a konuşan  Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Yağışlar baharlık ürünlere yani mısır, şeker pancarı, patates, ayçiçeği gibi ürünlere az da olsa katkı sundu. Çok şiddetli yağış olmadı sadece, son 15-20 gündür etkili olan sıcak havanın baharlık ürünler üzerindeki olumsuz etkisini bir nebze de olsa rahatlattı” dedi. Konya ovasında ki rekolte kaybı ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Soylu; “Ovada genellikle 2 milyon ton buğday, 1 milyon ton da arpa rekoltesi olurdu genelde ancak bu yıl az yağış nedeni ile rekoltelerin yüzde 40 civarlarında düştüğünü söylemek mümkün” dedi.


“SICAĞI SEVEN BİTKİLER BİLE YÜKSEK SICAKLIKTAN ETKİLENDİ”


Yağışların, baharlık ürünler üzerindeki sıcaklıklardan dolayı oluşan olumsuz etkiyi az da olsa aldığını ifade eden Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu sözlerine ise şu şekilde devam etti: “Türkiye genelinin yüzde 90’nında hububat hasadı tamamlandı. Etkili olan yağışların hububatla bir alakası yok ancak baharlık ürünlere yani mısır, şeker pancarı, patates, ayçiçeği gibi ürünlere az da olsa katkı sundu. Çok şiddetli yağış olmadı sadece, son 15-20 gündür etkili olan sıcak havanın baharlık ürünler üzerindeki olumsuz etkisini bir nebze de olsa rahatlattı. Yani yağışlar bitkilerin stresini azalttı diyebiliriz. Sıcağı seven bitkiler dahi, hava sıcaklığı 35-36 derecenin üzerine çıktığı zaman strese girebiliyorlar.”


“BU YIL HUBUBATTA REKOLTE YÜZDE 40 CİVARLARINDA DÜŞTÜ”


Bu yılki yağışların verimsiz olmasından dolayı Konya ovasında rekolte kaybının yüzde 40 seviylerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Soylu: “Yağışlar, Türkiye genelinde Trakya ve Ege bölgesi dışında bu yıl beklenenin altında gerçekleşti. Rekoltede bundan dolayı düşüş gerçekleşti. Tarım Bakanlığı net olarak daha rakamları açıklamadı ama 16 milyon ton civarında bir buğday, 4,5- 5 milyon civarında da bir arpa rekoltesi tahmin ediliyor. Konya ovasına baktığımız zaman sulu tarım yapılan yerlerde çok büyük sıkıntı yaşanmadı ama çiftçinin masrafı arttı. Kıraç alanlarda ise farklılıklar üst düzeyde meydana geldi. Kimi ilçelerde hiç biçilemeyen yerlerin olduğunu gördük. Ovada genellikle 2 milyon ton buğday, 1 milyon ton da arpa rekoltesi olurdu genelde ancak bu yıl bu rekoltelerin yüzde 40 civarlarında düştüğünü söylemek mümkün. Rekolte kaybının buğdayda 700-800 bin ton, arpada ise 400-500 bin ton olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.


“ÇOK FAZLA BİR ÜRETİM YAPMA İMKANIMIZ YOK”


Ovaya dış havzalardan su getirilmesi gerektiğinin altını da çizen Prof. Dr. Soylu ifadelerine şu şekilde yer verdi: “Konya Ovası 3 milyon hektarlık geniş bir coğrafya. Bu alanların her tarafını sulayamıyoruz yüzde 20-25’lik bir kısmını sulayabiliyoruz. Düşük yağış nedeniyle de çok fazla bir üretim yapma imkanımız yok. Eğer daha fazla üretim yapmak istiyorsak mutlaka dış havzalardan ovaya su getirmemiz lazım. Mevcut havzada ki suyu da daha etkin kullanmak istiyorsak Bakanlığın daha az su isteyen bitkilere çiftçileri teşvikle yönlendirmesi lazım.” Hüseyin MENEKŞE

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.