Dolar
13,5026
Euro
15,2768
GRAM ALTIN
795,44
BIST
1.912,89
Konya
kar yağışlı
-6°C
Yeni Meram

Sömürgeci batı böyle silkeliyormuş

Sömürgeci batı böyle silkeliyormuş- Mustafa KAPLAN- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
04.11.2021 01:04
03.11.2021 17:06
0
1434
ABONE OL

Silkeleme, borsacılıkta büyük güçlerin bir kuruluş hissesini yukarıya çıkarıp, borsadan çok anlamayanların o hisseleri almalarını sağladıktan sonra hisseleri çok aşağılara çekerek, kendileri alıp, borsadan anlamayanları zarara uğratmaları, yani onların paralarını bu şekilde ele geçirmelerine denirmiş. Silkeleme… Birçok insanın da bu şekilde zarara uğradıktan sonra cinnet geçirip intihar ettikleri, ailesine zarar verdikleri de bilinmektedir. Silkeleyenler sırf borsada silkelemiyorlar. Faizde ve dövizde de silkeliyorlar. Yöntem aynı. Yükselt sonra düşür ve farkı kap. Sömürüye devam.

Silkeleyiciler, ulusal çapta aptalları da silkeliyorlar. Tabi ki anladınız. Dünyadaki mali krizlerden bahsediyorum. Bazı maliyeciler krizleri yorumlarken hep işi ekonomik verilerle izaha çalışıyorlar. Kanımca bu krizler Dünya çapındaki ABD derin silkeleyicilerinin dünya aptallarını silkelemesinden başka bir şey değildir. Biraz daha açalım mı? ABD derin devletinin Dünyaya uyguladığı mali sömürünün tıkandığı noktada bu sömürüyü devam ettirmek için uyguladığı siyasi içerikli mali operasyondur. Aaa! Yapma demeyin. Aynen öyle… Gerekçemizi mi istiyorsunuz? Verelim. Dünyada bir üretip üç yiyen yani üretmeden iki fazla tüketen, ülke kim? ABD. Peki, yıllardır bu iki kat farkı neyle kapatıyor? Borçla… ABD, dünyanın en borçlu ülkesi… Gayrısafi milli hasılasının iki katı borcu var. Ona rağmen ayakta… Neden? Uluslararası aptallar sayesinde…
1972 yılına kadar devletler para basarken elindeki altın rezervlerine göre basardı. O yıldan sonra ABD başkanı NİXON bunu kaldırdı. ABD hiçbir şeye bağlı kalmaksızın para basıyor.Yani karşılıksız para... Bas babam bas. Nasıl olsa kağıdın yüz dolar haline gelmesi sadece iki sent… Karşılığını da dünya aptalları ödüyor. Nasıl mı? ABD dünyaya para ihraç ediyor. En çok ihraç ettiği malı da para… Dolar dünya parası olduğu için, dünya devletleri dolar edinmek için ABD’ye mal satmak zorundadır. ABD dünyanın malını kağıtları para yaparak dünyaya veriyor. Mesela petrol lazımsa, Araplara ver petrolü deyip kağıtları da dolar yapıp veriyor. Veriyor da veriyor. Şu anda Dünyada olması gereken doların bir kat fazlası da dolar var. Bu çoklukta doların değerlenmesini de önlüyor. O halde bu şekildeki sömürü de yetmiyor. Karşılıksız para basmaya devam ederken, bir taraftan da Dünyaya çeşitli borçlanma senetleri ihraç ediyor. Yani kağıdı para yap mal al. Piyasada parası çoğaldı ve ucuzladı mı yerine karşılığı olmayan senetleri ihraç et, Dünyadaki dolarları topla. Bu senetlerden en çok alan ülkeler ve insanları da Araplar, Çinliler ve Japonlar olmak üzere AB ülkeleri ve insanları. ABD için bu borçlanma döngüsü ve sömürüsünü sürdürmekte giderek zorlaşıyor. Tüm bu sömürü düzenine rağmen ABD batmak üzere… O halde çare ne? Çareyi buldular. Krizler yaratarak, dünyaya ihraç ettikleri karşılıksız senetlerin bedelleri olan borçların üzerine yatmak istiyorlar. Hep yatılar da. ABD’de batan bankalardaki paralar, yukarıda bahsettiğimiz karşılıksız senetlerin parası yani aptal parası… Kurtarılan bankalarda ki paralarda ABD kurum veya kişilerinin parası Avrupa Birliğinde de öyle… ABD, AB’yi de mi sömürüyor? Aynen öyle… ABD’nin AB umurunda bile değil.

Pahalılığa rağmen ülkemizdeki ekonomik veriler kriz göstermemesine rağmen bizim silkeleyiciler de başta TÜSİAD üyelerinden bazısı hükümete, basını da kullanarak bastırıyor. Kriz geliyor, İMF ile anlaş. Orada, burada zaten kriz olmasa da batmakta olan bir iki fabrikayı örneklerler fabrikalar batıyor. İşsizlik büyüyor. Pahalılık var. Dertleri ne? Silkelemek… Kriz çıkarabilirlerse ne olacak? Faiz yükselecek, borsa düşecek. Adamlar paralarından daha çok para kazanacaklar. Silkelemeye, sömürüye devam… Uyanalım. Aptal olmayalım. Bu sanal üç kağıt ekonomisinin çarklarına girmeyelim. Silkelenmeyelim. Allah’ın lanetlediği bugünkü faiz sistemine kurulu ekonomik çark insanlara zülüm ediyor. Sömürüyor. Hükümetimiz, silkeleyicilere direniyor. İMF ile anlaşmadı, ne oldu? Kriz geldi mi? İMF’ye 5 milyar dolar borç verir hale geldik. Dünya bizi izliyor. Mutluluk Allah’ın koyduğu kurallara uymakla oluyor. Allah’ın ipine sarılalım.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.