Konya
°C
Yeni Meram

TOKİ bu defa tam not aldı, konutlar tamamlanmak üzere

TOKİ bu defa tam not aldı, konutlar tamamlanmak üzere- Abdullah LEBLEBİCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
05.12.2023 00:48
04.12.2023 13:51
0
1995
ABONE OL

TOKİ uzun yıllardır ülkemizin çeşitli bölgelerinde inşaatlar yapıyor. Zaman zaman eleştiri alsa da genel anlamda TOKİ başarılı çalışmalara imza atıyor. TOKİ, daha önce Millet bahçesi karşısında binalar yaptı, yapmasına yaptı da burada ev sahibi olan vatandaşlarımızın yüzü gülmedi. Ne zaman bir yağmur yağsa TOKİ sakinlerinden telefon gelir, “Gel de rezilliğimizi bir gör” diye davet alırdım. Her defasında da çağrılarına cevap verdim. İyi bir altyapı yapılmadığı için evlerin birçoğunun zemin katlarını su basar, bunun yanında çatılar akar, duvarlar çatlar vesaire. Sizin anlayacağınız TOKİ yaptığı bu konutlarda sınıfta kaldı. Eleştirilerimden de nasibini aldı. Geçen zaman içinde buradan ev sahibi olan vatandaşlar Belediyenin destekleri ve kendi imkanları ile sorunları çözdüler de son yıllarda şikayetler kesildi.Zaman zaman belirtirim, Seydişehir’ in yılda 800 ile 1000 konuta ihtiyacı olduğunu. Pandemi, ardından ekonomideki kötü gidiş sonucu inşaat maliyetlerinin yükselmesi sonucu yıllık yapılan ev sayısı 200- 250 ye kadar geriledi.
Lafı uzatmayayım, 4.000 konut açığımız var. İşte bu açığı kapatmak için TOKİ’nin bina yapması gündeme geldi. Başkan Mehmet Tutal, zamanın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile iletişime geçerek TOKİ’nin Seydişehir de konut yapmasının önünü açtı. Şunu yaptı bunu yaptı, şöyle oldu böyle oldu diyerek kelimelere boğmanın bir anlamı yok. Sonuçta TOKİ Seydişehir Kapalı Cezaevi ile Saadetler Mahallesi arasında bulunan alanda tahsis edilen bölgeye konutları yapmaya başladı. Ne yalan söyleyeyim, geçmişte yaşadığımız kötü örnek var ya, bu defa da aynı sıkıntıları yaşarız, inşaatlar gecikir, kalitesiz olur, buradan ev alan vatandaşlarımız da mağdur olur diye düşünmedim değil. Temellerin atıldığı günden itibaren bazen kendim, bazen de Değerli Gazeteci abim Zeki Erman ile birlikte şantiyeyi izledim. Her ziyaretim sırasında, gördüklerim hep memnun etti. Denk geldikçe yetkililer ile de görüştüm, hızlı çalıştıklarını, alt yapısı ile birlikte kaliteli binalar yaptıklarını ifade ettiler. Bugünlerde bloklar kendisini gösterdi, işin uzmanları daha iyi bilir, ancak gördüğüm kadarı ile TOKİ bu defa beğeni alacak. Yine yetkililerden aldığım bilgiye göre 2024 yılı ortalarında konutların tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.
4.000 konut açığımız var demiştim ya, Şu an inşaatların yapıldığı bölge 250 bin metrekare. Toplamda 1.000 konut yapılma imkanı var. Seçimlerin yaklaştığı bu günlerde yetkilerin bir girişim daha yaparak kalan kısma 700-750 konutun daha yapılmasının önünü açması lazım. En azından konut açığımız azalır. Önceki başarısızlığına rağmen, “TOKİ’nin bu defa tam not aldığını belirtmek istiyorum. Konutlar tamamlanmak üzere”

leblebicia@gmail.com

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.