Dolar
13,5786
Euro
15,4121
GRAM ALTIN
792,01
BIST
1.979,83
Konya
hafif kar yağışlı
-5°C
Yeni Meram

Meram'da dönüşüm başladı

Meram Belediyesi 2021 yılında, sorunları tarihin raflarına kaldıracak, günlük hayatı kolaylaştıracak, sosyal hayatı renklendirecek, desteklerle her kesimden insana dokunan yatırım, proje ve atılımlarla Meramlı vatandaşların yüzünü güldürdü

A+
A-
14.01.2022 09:48
14.01.2022 12:14
0
2963
ABONE OL

2021 yılı Meram için adeta yatırım ve atılım yılı oldu. Meram Belediyesi, sorunları tarihin raflarına kaldıracak, günlük hayatı kolaylaştıracak, sosyal hayatı renklendirecek, desteklerle her kesimden insana dokunan yatırım, proje ve atılımlarla Meramlıların yüzünü güldürdü. İşte Meram’a değer katan çalışmalardan öne çıkanlar. 2021 yılı, asfaltlamadan yeni açılan yollara, konut hamlelerinden sağlık yatırımlarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül alan eğitim projelerinden Sahibiata Mahallesi Şükran Dönüşüm Projesi’nde atılan temele, doğalgaz hamlesinden kamu yatırımlarına kadar pek çok alanda atılan adımlarla Meram için adeta yatırımlar, atılımlar ve başarılı projeler yılı oldu.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MERAM’A ‘MEGA’ ÖDÜL


Meram Belediyesi, 75 bin öğrencinin faydalanacağı yeni nesil eğitim projesi Meram Gelişim Akademisi/MEGA’yı hayata geçirdi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ‘Z ve Alfa Kuşaklarının’ içinde aktif olarak yer alacağı ve yeni nesli yeni nesil eğitim yöntemleriyle tanıştıracak projenin ahlaki karakter eğitimini merkeze alarak bilim, sanat, yaşam, doğa, sağlık ve spor eğitimlerinde yeni bir çığır açtığını kaydetti. Meram Belediyesi’nin 2021 yılı içinde hayata geçirdiği gençlik ve eğitim projesi ‘Meram Gelişim Akademisi (MEGA)’, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen Gençlik ve Yerel Yönetimler temalı proje yarışmasında, Gençliğe Yönelik Yapılan Kültür, Sanat, Yayıncılık, Eğitim ve Spor Faaliyetleri" dalında ödül kazandı. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Öte yandan Meram Belediyesi eğitim projelerine ve desteklerine 2021 yılı içinde de devam etti. Bu çerçevede ilçe genelindeki okulların fiziki şartlarının iyileştirilmesi amacıyla başlatılan tadilat, bakım, onarım ve çevre düzenleme çalışmalarını sürdüren belediye , okullarda iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdi. Meram Belediyesi, Meram geçliğinin en büyük eksiklerinden biri olan kütüphane açığını kapatmak amacıyla İl Kültür Müdürlüğü’ne devrettiği Havzan Sosyal Tesisi, kütüphane olarak hizmet vermeye başladı. Buna ilaveten 2021 yılında her okula TÜBİTAK kitaplıkları kazandırıldı.


ŞÜKRAN DÖNÜŞÜM PROJESİNDE İLK TEMEL ATILDI


Bünyesinde Türkiye’nin ikinci büyük tescilli yapı taşımasının da bulunduğu Sahibata Mahallesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk temel Ekim ayı içinde atıldı. 5 ayrı etaptan oluşan projenin, tarihi binaların yeniden inşa edilerek bir ada içinde toplanacağı ‘Tescilli Ada Etabı’ Türkiye’nin ikinci büyük tescilli yapı taşıma işi olarak tarihe geçti. Hekimevi ile Zabıta Karakolu restorasyonlarıyla birlikte geçmişteki işlevlerine göre yeniden inşa edilecek 6 bina yeniden hayat bulacak. Böylece ada içindeki bina sayısı 9’u bulacak. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, yaptığı açıklamada “Şükran’da bugüne kadar adeta iğneyle kuyu kazdık. İnşaatların başlamasıyla süreç artık iyice hızlanacak. Konya’mıza şimdiden hayırlı olsun” dedi. Başkan Kavuş diğer etaplarda da çalışmaların hızla devam ettiğini, 2022 yılında da bölgede yeni temellerin atılacağını söyledi.


MERAM’IN KONUT HAMLELERİ 2021’E DAMGA VURDU

Meram’ın bu yıl hayata geçirdiği iki ayrı konut hamlesi rekor üstüne rekor kırdı. Meram Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Turgutreis ve Fahrünnisa Evleri Konut Projeleri rekor başvuru sayılarıyla şehrin gündemine oturdu. Turgutreis Evleri 30 binin üzerinde Fahrünnisa Evleri ise yaklaşık 60 bin başvuru aldı.


MERAM BELEDİYESİ’NDEN TAAHHÜTLÜ DOĞALGAZ ÇÖZÜMÜ


Meram Belediyesi 2021’de doğalgaz yatırımlarının önünü açtı. İmar uygulamaları tamamlanmasına rağmen dönüşüm çalışmalarının başlamadığı bölgelerle ilgili doğalgaz firması ile görüşmeler yapıldı. Doğalgaz kullanamayan bölgelerin doğalgaz kullanabilmelerinin önünü açtıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Bu doğalgaz hamlemiz Meram’a son zamanların en büyük müjdesidir. Meclisten alınan taahhüt kararı ile ilk etapta Aydoğdu, Uzunharmanlar, Alpaslan Ekmekkoçu ve Aymanas Mahalleleri’nde doğalgaz alt yapı çalışmalarına başlanacak” dedi.


MERAM KAMU YATIRIMLARINDA ZİRVEDE


Meram son iki yılda kamu yatırımlarında adeta altın çağını yaşıyor. Meram’ın marka değerini artıracak olan Millet Bahçesinden, Sahibiata Mahallesi Şükran Dönüşüm Projesi’ne, Meram Son Durak düzenlemesinden, Veledrom, Sporcu Yetiştirme Merkezi, TRT Film Platosu çalışmalarına kadar pek çok yatırım hızla yükseliyor. Konya Millet Bahçesi: 44,5 Milyon TL, TRT Uluslararası Konya Film Platosu: 50 Milyon TL, Sporcu Yetiştirme Merkezi: 26,4 Milyon TL, İsmail Ketenci Caddesi: 11 Milyon TL, Alaaddin Bulvarı Cephe Rehabilitasyonu: 41,1 Milyon TL, Meram Hükümet Konağı: 23 Milyon 961 Bin TL , Meram Son Durak Restorasyonu: 27 Milyon TL, Uluslararası Bisiklet Veledromu: 94,8 Milyon TL


MERAM ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜ DESTEKLERLE GÜLDÜ


Konya Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Odaları işbirliği ile verilen desteklerle Meram çiftçisinin yüzü gülüyor. Meram Blediyesi, patates dikim makinaları, taş toplama, taş kırma, mobil koyun ilaçlama ve toz kükürt atma makinası, yerli ve milli susam üretimi için verilen destekler ile Kilistra’ya kazandırılan kantarın yanısıra Hatunsaray Mahallesi’nde yapılan Tohum Eleme Tesisi ile çiftçinin yanında olmayı sürdürüyor. Ayrıca, kaybolmaya yüz tutmuş ata tohumlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak önemli bir proje bu yıl içinde hayata geçirildi. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca desteklenen proje kapsamında, ata mirası tohumlar Meram Belediyesi tarafından oluşturulacak model fide üretim serasında çoğaltılarak üreticilere ulaştırılacak.


BİZİM MERAM MASASI 2021’DE DE İLÇENİN VE BELEDİYENİN GÖZBEBEĞİ OLDU


Vatandaşların taleplerini, ‘Başkana ve Başkanlığa Mesaj, CİMER, Mail, Sosyal Medya, Telefon, Valilik Açık Kapı, Büyükşehir Açık Kapı, Web Sitesi, WhatsApp ve yüz yüze olmak üzere 11 ayrı kanaldan toplayan ‘Bizim Meram Masası’nda 2021 yılında 216 farklı konuda toplam 33.460 müracaat kaydı oluşturuldu. Bunlardan en fazla müracaat 12.459 başvuru ile telefon aracılığıyla yapılırken, 7.022 adet yüzyüze başvuru, 7.786 adet web sitesi ile geldi. Ekipler taleplerle birebir ilgilenerek çözüm arayışında bulundu ve %96’sına olumlu/olumsuz geri dönüş sağlandı.


MERAM SAĞLIK YATIRIMLARINDA DA ZİRVE YAŞADI


Meram Belediyesi ile Konya İl Sağlık Müdürü arasında imzalanan protokolle yapımına başlanan ‘Meram Aymanas Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi’ hızla yükseliyor. Tamamlandığında 16 birimiyle hizmet verecek merkez, bölgenin sağlık hizmetleri anlamında önemli bir ihtiyacını da karşılayacak. Öte yandan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleri sonucu, ilçeye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi kazandırılıyor. Bu amaçla Meram’ın en değerli arazilerinden olan Pirebi Mahallesi’ndeki 6 bin 448 metrekarelik arsa Sağlık Bakanlığı’na devredildi.


YENİ MERAM SANAYİ SİTESİ’NDE ALT YAPI YENİLEME ÇALIŞMALARI


İlçede yer alan iki sanayiden biri olan Yeni Meram Sanayi için kolları sıvayan Meram Belediyesi, sanayi esnaflarından gelen talepler doğrultusunda esnafların daha çok kazanması ve rahat koşullarda çalışması için başlattığı alt yapı yenileme çalışmalarında ilk etabı tamamladı.


LYSTRA ANTİK KENTİ KAZILARI BAŞLIYOR


Meram Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi, Lystra Antik Kenti’ni ortaya çıkararak turizme kazandırmak için güçlerini birleştirdi. Ön çalışmaları, yüzey taramaları ve raporları büyük oranda tamamlanan kazıların 2022 yılI itibariyle başlayacağının müjdesini veren Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Hristiyanlık öncesinin ve sonrasının en önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu tarihi kentin ortaya çıkacak olmasından duyduğu heyecanı dile getirdi.


KONEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NİN YIKIMI GERÇEKLEŞTİ


Meram Belediyesi’ne ait Yaka Caddesi üzerinde bulunan, Konevi Kültür Merkezi’nin tüm hukuki problemleri aşılarak yıkımı 2021 yılında gerçekleştirildi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bölgeye ihtiyaca yönelik işlevsel bir tesisin temelinin 2022 yılında atılacağını ifade etti.


MERAM’DA HUZURUN YENİ ADRESİ MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR


Eşsiz Konya manzarası, gedavet havasının insanı büyüleyen tatlı esintisi ve huzur dolu ortamıyla dost sohbetlerinin mekanı ‘Kafe Meram Huzur’ yepyeni yüzüyle hizmet vermeye başladı. Meram Belediyesi tarafından revize edilen Konya’nın bu en gözde mekanının baştan sona yenilenerek hizmetlerine kaldığı yerden yeniden başladı.


MERAM’DAKİ 16 OKULA HALI SAHA


Meram Belediyesi tarafından ilçe genelinde yapımına başlanan 16 halı sahadan 10’u tamamlandı, 6’sında ise çalışmalara başlandı.


MERAM BAĞLARI YENİDEN HAYAT BULUYOR


Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde övgüyle söz ettiği Bağ-ı Meram’ın yeniden hayat bulması adına ‘Meram Bağları Projesi’nde çalışmalar başladı. Proje çerçevesinde, Yeni Meram Caddesi ile Yaka Caddesi’nin kesişiminde yer alan 18 bin metrekarelik araziye, üzüm bağı ve meyve bahçesi kazandırılıyor. Üzüm bağları ve fidanların dikilmesiyle başlayan projenin ilk etabıyla ilçenin yeşil dokusuna, tarihi misyonuna, sosyal hayatına ve şehrin turizmine önemli katkı sunulacak.
İSMAİL KETENCİ CADDESİ MERAM TRAFİĞİNE NEFES OLACAK

Meram’da, Karaman Caddesi ile Dr. Ahmet Özcan Caddesi’ni birbirine bağlayacak olan İsmail Ketenci Caddesi’nin ilk bölümü tamamlandı. Karaman Caddesi ile Abdürreşit Caddesi arasındaki bölüm ulaşıma açıldı.


MERAM’IN PARKLARI ARTIK 7/24 GÖZETİM ALTINDA


Meram Belediyesi, 2021 yılı içinde gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan biri de ilçedeki parklara 7/24 izleyecek kameralar oldu. Konya’da ilk kez uygulanan proje ile Meram’daki parkların artık 7 gün 24 saat sürekli olarak izlenebileceğini kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, "Seçim beyannamemizde yer alan ‘Benim Parkım Güvenli’ projemizi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.


MERAM BELEDİYESİ ASFALTTA HER YIL REKOR TAZELİYOR


Meram Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, çalışma programı kapsamında Meram’ın dört bir yanını adeta şantiyeye çevirerek soğuk ve sıcak asfalt serimi, parke, bordür, tretuvar yapımı ile bakım ve onarım çalışmalarına 2021 yılında da yoğun bir şekilde devam etti. Çalışma sezonu boyunca 1 milyon 89 bin 532 m2 alanda asfalt serimi gerçekleştirilirken 215 bin 431 metrekare alanda parke çalışması yapıldı.


MERAM’DA İMAR SORUNUNA NEŞTER VURULDU


Meram’da daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmek adına İmar Müdürlüğünde çalışan personel sayısını artırarak işe başlanırken imar çalışmalarında adeta atılım dönemi yaşandı. Bu süre zarfında 22 mahallede 20 milyon m2 alanda 20 bin maliki ilgilendiren imar düzenlemesi gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Kavuş, “Bu rakamları hiçbir zaman yeterli görmedik. Başta da söylediğim gibi bu sorunu Meram’ın gündeminden tamamen kaldırana kadar dur durak dinlemeden, çalışmalarımızı 7/24 sürdürerek, soluksuz emek sarf etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Hüseyin MENEKŞE

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.