Konya
hafif yağmur
11°C
Yeni Meram
05.12.2023 09:34

Tapu sahipleri dikkat! Önlem alınmazsa tapunuzu kaybedebilirsiniz!

Yükselen konut ve kira fiyatları tapu sahiplerini ciddi sorularla karşı karşıya getiriyor. Son zamanlarda hisseli tapu sahipleri arasındaki davalarda artış yaşanmaya başladı. Hisseli tapu sahiplerinin yaptığı hatalar ciddi maliyetlerin çıkmasına neden oluyor. İşte detaylar...

A+
A-
05.12.2023 09:34
05.12.2023 09:39
0
13735
ABONE OL

Hisseli tapu sahipleri arasında davalarda rekor artış görülüyor. Hisseli tapu sahiplerinin yaptığı hatalar, son derece maliyetli sonuçlara yol açtığı gibi hisseli tapunun elden çıkmasına da neden olabiliyor.

HİSSELİ TAPU SAHİPLERİ DİKKAT!


Konut ve arsa fiyatlarınını artmasıyla pek çok kişi ortak mülkiyeti tercih etmeye başladı. Bu durum hisseli tapu sayısında artışa neden oluyor. Aynı zamanda da vefat eden anne ve babadan kalan miraslar için kardeşler arasında hisseli tapu düzenlemeleri de sıkça yapılmak.

BUNU YAPMAYAN TAPUSUNU KAYBEDEBİLİR!


Hisseli tapu adı verilen mülkiyetlerde tapu sahiplerinin belirli sorumlulukları bulunuyor. Bir tapu sahibi kendi payını satmak istediğinde, diğer ortaklara ön alım hakkı nedeniyle payıyla ilgili karar almaları gerekiyor. Ayrıca, emlak vergisi sorumluluğu da her tapu sahibinin kendi payına düşen bir yükümlülük olup ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Gerçek Akdeni'de yer alan habere göre; Hisse sahibi tapu harcı payını ödememe ya da emlak vergisini düzenli ödememe durumunda, diğer hissedarlar tarafından dava açılma hakkı doğar. Mahkeme, ortaklığın sona erdirilmesi kararı verebilir ve hisse sahibi ortaklıktan çıkartılırken kalan ortaklar arasında yeniden tapu paylaştırılması yapılır.

Bu durumda, diğer ortaklar mahkemeye başvurarak ortaklığın sona erdirilmesi talebinde bulunabilirler. Mahkemenin belirlediği tutarı ödeyen diğer hisse sahipleri, çıkartılan hissedarın payını satın alarak ortaklığı sürdürebilirler.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.