Dolar
8,8689
Euro
10,4740
GRAM ALTIN
499,21
BIST
1.385
Konya
açık
19°C
Yeni Meram

Türkiye’nin en büyük 3. meteoriti bulundu

Canavar efsanesi ile ünlü Van Gölü'nden, canavar olmasa da Türkiye’nin en büyük üçüncü meteoriti çıktı.

A+
A-
01.08.2021 12:10
01.08.2021 12:16
1
1253
ABONE OL

2015 Yılında Van Gölü kenarında ailesi ile piknik yapan Osman Hezer Van Gölü sahilinde gezerken ilginç bir taş gördü. Bu taşın diğerlerinde farklı olduğunu ve zemine gömülü olduğunu gören Osman Hezer daha sonra bir kazma yardımı ile taşı bulunduğu yerden çıkarttı.

Taşı tek başına kaldıramayan ve çok ağır olduğunu gören Osman Hezer çocukları yardımı ile taşı evine götürdü. Daha sonra üç üniversite ve farklı bir devlet kurumunda taştan parça keserek analize gönderdi. Fakat gönderdiği kurumlar bu taşın bir göktaşı olmadığı ve benzemediği yönde yorumlar yaptı.

Ümidini yitirdiği bir süre sonucunda sosyal medyada göktaşları konusunda uzman olan Adem Aktaş’ a ulaşarak analiz raporunu gönderdi. Analiz raporunu inceleyen Adem Aktaş analiz sonucuna göre bunun demir grup bir meteorit (göktaşı) olduğunu söyledi.

Daha sonra Osman Hezer’den birkaç test yaparak kendisine göndermesini istedi. Yapılan testleri gören Adem Aktaş bu taşın kesinlikle bir demir grup meteorit olduğunu söyleyerek Osman Hezer’den numune istedi. Numuneyi yurt dışında 8,5 yıl master yapan ve göktaşları konusunda tecrübeli bir bilim adamı olan Kırklareli Üniversitesi Eğitim görevlisi Doç.Dr. Mehmet Yeşiltaş’a gönderdi.

Gönderilen numunenin bilimsel çalışması ve analizini yapan Doç.Dr. Mehmet Yeşiltaş ve Dr. Namık Aysal taşın sınıflandırılma işlemini yaparak uluslararası meteorit veri tabanı olan MET-BUL meteorit bültenine işlenerek göktaşı olduğu tescillenmiş oldu.

Osman Hezer, taşa Rus ve Amerikalılardan teklif aldıklarını belirterek yurt içinde resmi kurumlarla görüşme yetkisini Adem Aktaş’a verdiğini ve görüşmelere başlanacağı bilgisini verdi.

M. HABİB MUTLU

HABER YORUMLARI
  1. Yunus Vural
    2021-08-17 03:09:48
    Bende de var göktaşı ama kimseye ulaşamadım adem aktaş numarasını nerede bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim