Dolar
8,7574
Euro
10,3148
GRAM ALTIN
491,74
BIST
1.401
Konya
az bulutlu
14°C
Yeni Meram

Yüz yüze eğitim kararı ile birlikte yurtlarda alınacak önlemler belirlendi

Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Genel Başkanı Ahmet Baydar yüz yüze eğitim kararının ardından öğrenci yurtlarında alınacak Kovid- 19 tedbirlerini açıkladı.

A+
A-
31.08.2021 14:49
31.08.2021 14:57
0
1186
ABONE OL

Baydar, açıklamasında şunları söyledi: 

Bilindiği üzere 2019 yılının sonlarında başlayan COVID–19 küresel salgını bütün dünyayı ve ülkemizi etkilemiş, bu nedenle üniversitelerimizde uzaktan eğitime geçilerek yüz yüze eğitime ara verilmişti. Bu süreçte yükseköğretim öğrencilerine hizmet veren özel öğrenci yurtları da 2020 yılı mart ayından itibaren hizmetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

Geçen süre içinde korona virüs ile ilgili alınan tedbirler ve ülke genelinde başlatılan aşılama kampanyalarıyla gelinen noktada ülke genelinde üniversitelerimizin 2021–2022 Eğitim ve Öğretim döneminde, örgün programlarda "yüz yüze eğitime" başlayacağı Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanmış ve bu durum pek çok üniversite tarafından da kamuoyuna duyurulmuştur.

Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacak olması Üniversitelerin en yakın çözüm ortağı olarak hizmet vermekte olan özel öğrenci yurtlarını da harekete geçirmiş buralardan konaklama hizmeti alacak öğrencilerin daha sağlıklı bir ortamda hizmet alabilmeleri için COVID–19 tedbirleri kapsamında gerekli çalışmaları ve hazırlıkları yapmaya başlamışlardır.

Bu kapsamda özel öğrenci yurtları;
* Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca yayınlanan genelge ve talimatnamelerde uygulanması istenilen kıstaslar öncelikle yerine getireceklerdir.
* Yurtlarda çalışan personelin iki doz aşılarının tamamlattırılması, maske mesafe hijyen ve ortamların havalandırılmasında gerekli hassasiyeti göstermeleri hususunda personele sürekli COVID–19 bilgilendirmesi yapılacaktır.
* Yurtlarda bulunan ( Yönetim odası, yatakhane, yemekhane, salon, koridor, lavabo, banyo, WC, spor salonu, mescit, merdiven vb.) fiziki ortamların belli aralıklara dezenfekte edilerek kullanımı sağlanacaktır.
*Özel yurtların faaliyet gösterdiği illerde bulunan üniversitelerin COVID–19 tedbirleri kapsamında aldıkları ve uygulamaya koydukları hususlar (Aşı belgesi, HES kodu, PCR testi vb.) uygulamalarının aynısı o ilde konaklama hizmeti veren özel yurtlar tarafından da aynen uygulanacaktır.
*Yurt genelinde panolarda uyulması gereken kurallarla ilgili uyarıcı levhalara, yazılara ve çıkartmalara yer verilecektir.
* Yurt girişlerinde, ortak kullanım alanlarının girişlerinde, sürekli olarak kullanıma hazır, el ve ortam dezenfektanları bulundurulacaktır.

Eğitim, bir milletin geleceğinin aydınlık olması için süreklilik arz etmesi gereken bir faaliyettir. COVID–19 gibi küresel bir salgın döneminde bile olsa eğitim faaliyetlerine ara verilmesi bir millet için beka sorunudur. Bu nedenledir ki eğitim kurumlarımızı ne pahasına olursa olsun açık tutmalıyız. Elimizde aşı gibi bir silah varken bilim adamlarının gösterdiği tedbirleri uygulayarak normalleşme yönünde gerekli adımları atmalıyız.

Ülke genelinde faaliyet göstermekte olan Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) üyesi Özel Yurtlar olarak hizmet verdiğimiz öğrencilerimizin güvenli hizmet alabilmeleri ve sağlığı için üzerimize düşeni bugüne kadar yaptığımız gibi, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz.

Durumu basın aracılığı ile kamuoyuna, değerli velilerimize ve sevgili öğrencilerimize saygıyla duyururuz.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.