Konya
°C
Yeni Meram

CİLT SAĞLIĞI VE BESLENME

CİLT SAĞLIĞI VE BESLENME- Ümmü Gülsüm ETYEMEZ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
16.05.2023 01:01
15.05.2023 17:03
1
4555
ABONE OL

Kadın, erkek fark etmeksizin hepimiz kişisel bakımımıza, cilt güzelliğimize, saç, tırnak sağlığımıza önem veriyoruz. Envaı çeşit; gecesi ayrı gündüzü ayrı bakım kremleri, bakım maskeleri, cilt serumları, botox etkisi yaratan vitamin kapsülleri ve daha birçok ürünü piyasada görmek mümkün.
Peki cildimizi içten nasıl beslememiz gerekiyor bakalım.
Protein: Yetersiz protein alımı ödeme sebebiyet verir. Aynı zamanda proteinden fakir beslenme ciltte kurumaya, çatlamaya ve nemini kaybederek elastik yapısını kaybetmeye yol açar.
Yağ: Yağın az alımı ciltte kurulukları; kuruluklar ise egzamayı çağrıştırıyor. Uzun vadede yetersiz yağ alımı egzamayı tetikleyebiliyor. Ayrıca omega-3, omega-6 ve omega-9 eksikliklerinde ciltte hoşlanılmayan siyah ve beyaz noktalar oluşur. Psoriasis dediğimiz sedef hastalığında da yeterli yağ alımı sağlandığında vücutta oluşan kızarıklık ve kaşıntı şikâyetlerinin hafiflediği biliniyor.
A vitamini: Eksikliğinde deri lezyonları oluşmakta, deride çatlaklık ve kanamalara, saç dökülmesine rastlanır. Sedef hastalığında, akne problemlerinde vitamin bileşikleri kullanılırken yüksek doz A vitamini alımının toksik etki yarattığını da unutmamak gerekir. Belki de en dikkat çekecek olan bulgusu da selülit oluşumudur. Çoğunlukla kadınların bacaklarında portakal kabuğunu çağrıştıran bu düzensiz yapıyı iyileştirmek adına kozmetikte satışa sunulan pek çok ürünün içine de A vitamini dâhil edilmektedir.
D vitamini: Deri hücrelerinin kontrolsüzce çoğalması ve iltihabı oluşumu sonucu daha önce de adını andığımız sedef hastalığı oluşur. D vitamini sedefte semptomların azalıp iyileştirilmesinde etkin rol oynar. En iyi D vitamini kaynağının güneş olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.
K vitamini: Ciltteki yaralanmalar sonucu oluşan kanamaların durmasını sağlar. Bir taraftan da yaranın iyileşmesi için kolları sıvayan bir vitamin olup dışarıdan kullanıldığında özellikle kadınların şikâyet ettiği gözaltındaki koyu halkaları ve lekeleri azalttığı biliniyor.
E vitamini: Antioksidan özellikte bir vitamin olup vücudun istemediği serbest radikalleri uzaklaştırır. Yaşla birlikte ciltte meydana gelen lekelerde, güneş yanıklarında kullanılır.
C vitamini: Kollajen sentezini uyarır. Kılcal damar duvarlarını sağlamlaştırarak darbeler sonucu yara oluşumunu minimuma indirir. Pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamada etkin rol oynar. Varis olumunu engellemede ve tedavisinde kullanılır.
B vitaminleri: B-2 vitamini eksikliğinde dudak ve göz çevresinde kesik kesik yaralar belirir.
B-3 vitamini eksikliğinde pellegra görülür. Cildin pul pul görünümünü engellemek için pek çok kozmetik ürüne de eklenir.
Saçın sağlıkla uzamasında etkindir. Yetersiz B-5 vitamini alımı saçların ağarmasını hızlandırır.
B-6 vitamini eksikliğinde kulak arkasında yaralar oluşur.
Güzellik vitamini olarak da bilinen B-7 vitamini yani biotin; saç, tırnak ve cilt güzelliğinin korunup iyileştirilmesinde rol alır. Ağız/burun çevresinde karşılaşılan egzamalar biotin ile tedavi edilir. Eksikliği göz, ağız ve burun çevresinde kaşıntı oluşturup yaşam kalitesini negatif yönde etkiler.
B-12 vitamini eksikliğine; deride pigment farklılaşması, saç yapısında bozukluklar ve vitiligo gibi rahatsızlıklarda karşılaşılabilir.
Demir: Eksikliğinde tırnaklarda kaşık şeklinde şekil bozuklukları, saç kaybı ve dil iltihabı gibi problemler oluşur.
Bakır: C vitamini ve çinko ile el ele vererek cildin sağlam görünürlüğünü sağlayan liflerin ve elastinlerin gelişimleri için çalışırlar. Cilt daha sık ve daha esnek bir yapıda kendini gösterir. Pek çok enzim sistemine girmesi, yeterli alımının vücut fonksiyonlarının düzgün işleyişi için gerekli olduğunu gösteriyor.
Çinko: İmmün sistemde görevli bir mineraldir. Eksikliği ciltte iltihaplanmalara, ishale, saç dökülmesine, yetersiz tırnak gelişimine ve egzama gibi rahatsızlıklara sebep olur. Ciltteki yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
Kafein: Yağ yakımını hızlandırıcı, selülit önleyici ve iyileştirmeye yardımcı olarak bilinir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı olarak kullanımı da mevcuttur. Aşırı tüketiminin kalp çarpıntısına sebep olacağı unutulmamalıdır.
….
Evet, hepimiz en doğal halimizle çok güzeliz; en güzeliz. Doğru beslenerek iç güzelliğimizin yüzümüze de yansımasını sağlayabiliriz. Hadi o zaman cildimizi içten besleyip, dıştan koruyoruz!
Kendinize güzel bakın; sağlıcakla kalın!

Dyt. Ümmü Gülsüm ETYEMEZ
@dyt.ummugulsumetyemez
İletişim: 0554 659 69 42

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.