Konya
°C
Yeni Meram

LİMONLU SU GERÇEĞİ...

LİMONLU SU GERÇEĞİ- Ümmi Gülsüm Etyemez

A+
A-
02.03.2024 00:12
01.03.2024 16:17
0
6644
ABONE OL

Yeterli miktarda C vitamini alımının yağ yakımını desteklediğini biliyoruz. Zayıflama sürecinde olup da suyuna limon sıkmayan yoktur herhalde.
Peki nedir bu limon ya da limonlu su efsanesi?
Dünyada salgın gibi yayılan obezite hastalığının çözümü elbette tek başına limon değil. Hiçbir besin kendi başına mucizeler yaratamaz ancak uygun porsiyon ve kombinasyonlarla tüketildiğinde maksimum fayda sağlanabilir.
Sabahları aç karna içilen limonlu sular ya da detox sularına eklenen limonlar toksinlerden arındırarak bağırsaklarımızın çalışmasına ve bu şekilde metabolizma hızımızı artırmaya, ödemlerimizden arınmaya destek olabilir. Zira metabolizma hızımızın göstergelerinden biri de bağırsaklarımızın çalışma hızıdır. Bunun dışında limonun yine pek çok sağlığa olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. En çok bilinenleriyle limon; Yüksek C vitamini ihtiva ettiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp-damar sağlığı ve cilt güzelliği üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Antioksidan içeriğiyle başta kolon, prostat, göğüs ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu olabilmektedir. Kabızlık ve hazımsızlık sorunlarında etkili olabilmektedir. Enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
Burada kilit nokta zayıflama sürecinde tüm yükü limona bindirmemektedir. Sabahında limonlu su içip akşamında kebaplar, iskenderler götürürsek limonlu su ne yapsın? Bununla birlikte ülser, gastrit, reflü hastalarının da zayıflamak için limonlu ve sirkeli sulardan uzak durmaları gerektiğinin altını çizelim. Son söz olarak yine söylüyorum ki; hiçbir besin tek başına mucizeler yaratamaz. Önemli olan her besin grubunun porsiyon kontrolü ve tüketim sıklığıdır. Diğer türlü bilinçsiz uygulamalar ile elinize geçecek olan tek şey zaman kaybıdır. Bilime inanın; bilinçli kalın, diyetisyeninize danışın sevgili dostlar. Sağlıkla kalın!
DYT. ÜMMÜ GÜLSÜM ETYEMEZ
@dyt.ummugulsumetyemez
İletişim: 0554 659 6942

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.