Konya
açık
11°C
Yeni Meram

İslam dünyası adeta yaşayan meyyitler diyarı

İslam dünyası adeta yaşayan meyyitler diyarı- Hüseyin TOPTAŞ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
10.11.2023 00:21
09.11.2023 15:22
0
2595
ABONE OL

Filistin’de günlerdir İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde sürdürdüğü soykırım ve katliam karşısında yaşananlara seyirci kalanlar tarihi vebal altındadır.

Hangi din ve milletten olursa olsun yönetim kademesinde olanların siyasi mücadele, siyasi ve ekonomik yaptırımlarla bu soykırımı durdurmak için çalışmaları insani bir görevdir. Vatandaşlar da tepkilerini oluşturdukları kamuoyu baskısı ile hükümetlerini katliamı ve işgali durdurmaya çağırmalıdırlar.

İsrail’den Amerika’ya kadar birçok ülkede parlamento önlerinde, sokaklarda ve hükümet yetkililerinin evleri önlerinde katliam ve soykırımın durdurulması için insanlar toplu protesto eylemleri yaparken İslam dünyasından ciddi bir ses çıkmamaktadır. İslam dünyası adeta yaşayan meyyitler diyarı olmuş. Kendi coğrafyamızda ve yine Müslümanlara karşı gerçekleştirilen bu soykırım ve işgal karşısında uyanmak ve seslerini yükseltmek için ne kadar bekleyecekler? Unutulmasın ki Filistin’de başlayan bu işgal o bölge ile sınırlı kalmayacaktır.

İslam ülkeleri ve Batılı devlet başkanları yaptıkları açıklamalarla İsrail’in savaş suçu işlediğini söylüyorlar. Savaş suçu işlediğini herkes biliyor da her ne hikmetse 1,5 aydır işlenen bu suçla ilgili Uluslararası Ceza mahkemesine doğru dürüst yapılan bir müracaat yok. Hamasetle olayları değerlendiren ve sloganlarla tepkilerini ortaya koyanlar ancak toplumlarının gazını alıyorlar.

Kudüs’ü ziyarete giden bir gruba Filistinli yaşlı bir amcanın sözleri İslam dünyasındaki durumun adeta bir özeti. Hz. Dâvûd'un makamının girişinde bulunan küçük bir Müslüman mezarlığına bakıyorken yanımızdan geçen yaşlı ve aksakallı bir Filistinlinin bize dönüp celalli bir sesle: "Mezarlığa niye bakıyorsunuz? Dönüp İslam dünyasına bakın, Müslümanların haline bakın. Çoğunun mezardaki ölülerden farkı yok!” haykırışı günümüz Müslümanlarının durumunu özetlemiyor mu?

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.