Konya
açık
11°C
Yeni Meram

KARATAY ÜRETİCİLERİ FARE ZARARI MAĞDURU

KARATAY ÜRETİCİLERİ FARE ZARARI MAĞDURU-Tülin Kalın AYSAN-Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
06.12.2023 00:48
05.12.2023 17:52
0
2576
ABONE OL

Hububat ekim alanlarında fare zararı saha çalışmalarımda karşılaştığım önemli bir sorun. Tarla fareleri; başta buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, baklagiller, endüstri bitkileri ve yağlı tohumlar ve meyve sebze bahçelerine, çayır-mera alanlarından genç ormanlara kadar her türlü bitki için zararlıdırlar.

Kültür bitkilerinin yeşil aksam, tohum ve meyvelerini ayrıca meyvelik ve ormanlarda fidanları yemek kemirmek, kesmek ve kirletmek suretiyle zarar verirler. Tarla farelerinin başlıca doğal düşmanları, kedi, köpek, tilki, gelincik, sansar, baykuş, leylek, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılandır. Derin toprak işlemesi, münavebe ve tarla temizliği gibi önlemlerle tarla farelerinin zararları azaltılabilir. Tarla fareleri ile kimyasal mücadelede zehirli yem uygulaması şeklinde, iklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. Ancak en uygunu ve etkili olanı, kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları ilkbahar ile kışa girişte sonbahardır. Tarla fareleri ile bulaşık alanlarda 25 metrekare alanda 5 adet işlek delik sayıldığında, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerince temin edilen zehirli yem tahta kaşıkla her işler deliğe 5’er adet yem el değmeyecek şekilde delik içlerine bırakılmak suretiyle mücadele yapılmalıdır.

Doğal dengenin korunması için tarla faresi mücadelesinden sonra ertesi gün ölü farelerin toplanması ve toprağa derince gömülmesi gerekir. Zehirli yemler Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinden temin edilebilir.2024 yılı tarımsal üretim sezonu tarımsal kuraklık ile başladı. Bölgemizde iklim şartlarının sıcak ve yağışsız seyretmesinden dolayı hububat ekim alanlarında çıkışta sorunlar yaşanmaktadır. Kuraklığın artmasıyla sulama suyunun yetersiz olması su kuyularının sayılarının artması yeraltı sularının azalması obrukların her geçen gün artması üreticilerimizin sulama suyuna erişimde yaşamış oldukları sorunlar üreticilerimizin temel sorunlarının başında gelmektedir. Sağlıklı güvenilir gıdalar üretip tüketenlere katkı sağlayan paydaşlardan olmak dileğimle.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.