Konya
°C
Yeni Meram

Allah sevgimiz amellerimize yansısın

Allah sevgimiz amellerimize yansısın- Hüseyin TOPTAŞ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
08.12.2023 00:37
07.12.2023 15:38
0
3284
ABONE OL

Allah (cc) buyuruyor: “De ki: "Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Al-i İmran 3/31)
Ayette Peygamber (sav) efendimizin bildirdiklerine teslimiyet gösterip uymanın önemi vurgulanmıştır. Peygamber’e tabi olma, O’na uyma Allah sevgisinin ayrılmaz bir parçası olarak nitelenmiş, Peygamber’in gösterdiği yolu gönülden benimsemeyen kişinin Allah’ı sevdiğini iddia edemeyeceği belirtilmiştir.
Mü’minlerin Allah’ı sevmesi, O’nun emrine uymakla, ibadetine koşmakla ve hoşnutluğunu aramakla olur. Allah’ın Mü’minlerin sevmesi ise onlara merhametle muamele etmesi, onları mükafatlandırması ile olur.
İmam-ı Gazali “İhya-ul Ulumi’d-Din” adlı eserinde der ki; “Dört şeyi yapmaksızın dört şeyi iddia eden kimse yalancıdır; Cenneti sevdiğini söylediği halde ibadet etmeyen kimse yalancıdır. Peygamberimizi (sav) sevdiğini ileri sürdüğü halde alimler ile fakirleri sevmeyen yalancıdır. Cehennemden korktuğunu iddia ettiği hale günah işlemekten vazgeçmeyen kimse yalancıdır. Allah’ı sevdiğini iddia ettiği halde başına gelen belalardan şikayetçi olursa O kişi yalancıdır”
Rabiai Adeviyye de “Allah’a isyan ediyorsun, oysa onu sever görünüyorsun” diyerek bu noktayı güzel izah etmiştir. Rabbimiz (cc) Allah ve resulünün sevgisinin önemi ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Rasûlüm! De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz, kazandığınız mallar, iyi iken durgunluğa uğramasından korktuğunuz ticâret ve hoşunuza giden meskenler size Allah’tan, Rasûlü’nden ve O’nun yolunda cihattan daha sevimli ise o zaman Allah’ın azap emri gelinceye kadar bekleyin! Çünkü Allah, böyle yoldan çıkmış fâsıklar gürûhunu doğru yola erdirmez.” (Tevbe 9/24) “İnsanlardan kimileri vardır ki, Allah’tan başka bazı varlıkları Allah’a denk tanrılar sayar da bunları Allah’ı sever gibi severler. İman edenler ise en çok Allah’ı severler. Keşke zalimler -azapla yüz yüze geldiklerinde anlayacakları gibi- şimdi de bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu anlasalardı!” (Bakara 2/165)
Allah sevgimizin amellerimize yansıması temenni ve duası ile…

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.