Konya
°C
Yeni Meram

EKMEĞİ KES-ME!

EKMEĞİ KES-ME!- Ümmü Gülsüm ETYEMEZ

A+
A-
04.04.2023 01:45
03.04.2023 11:46
0
4046
ABONE OL

Diyete başlayınca feda edilen ilk besindir ekmek.
Toplumumuzda hem ekonomik hem ulaşılabilirlik anlamında beyaz ekmek, diğer ekmeklere nazaran daha sık tüketiliyor. Hele ki şimdilerde ekmek yerini pideye bırakıyor.
Beyaz ekmek kan şekerini hızlıca yükseltip hızlıca düşürdüğü için yedikçe yeme isteği uyandırır.
Bu durum özellikle diyabet, hipoglisemi hastaları için risklidir. Bu grup hastaların kan şekerleri dengede tutulmalı; ani oynamalara mahal verilmemelidir. Buradan yola çıkarak;
1. Diyetinizde ekmek olup olmayacağı konusunda endişelenmeyin; elbette olacak. Burada önemli olan ekmeğin porsiyonu ve çeşidi.
2. Beyaz ekmek ile aramıza biraz mesafe koyup tam tahıl/esmer/kepek/çavdara bir şans vermeye ne dersiniz? Elbette bu ekmekler de sınırsız tüketilemez; yine porsiyon kontrolü sağlayacağız ve beyaz ekmeğe nazaran daha uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz.
3. Ekmek işini çözsek bile karbonhidrata bağımlılığınızın tek sebebi ekmek değil. Genel beslenme rutininizi de incelemek gerek. Beslenme bir bütün olarak ele alınmalı ve ekmeğin yanında tükettiğiniz diğer besinlerin kan şekerinize etkisini öğrenmelisiniz.
4. Ekmeğe olan aşkını yok etmek için çözümü kökten ayrılıkta arayanlar da var. Hiç ekmek yemeden beslenmeye çalışanlar gerçekten mutlu musunuz? Ömür boyu sürdüremeyeceğiniz hiçbir uygulamayı yapmayın derim.
5. Günlük almanız gereken enerji-karbonhidrat-protein-yağ miktarına göre diyetisyeninizin uyguladığı programa mümkün mertebe uyum sağlayın ve balık yemeyi değil; balık tutmayı öğrenin.
6. Beslenmeyi öğrendikten sonra ne ekmeğe bağımlılığınız kalacak ne de çikolataya. Zaten hepsini bu süreçte yiyerek bundan sonra da ne kadar yemeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.
Unutmayın ki ekmek dâhil hiçbir besin düşmanımız değildir. İlacı zehirden ayıran; dozudur ve her şeyin fazlası zarardır. Konuya ılımlı yaklaşın; kestirip atmayın. Çünkü sağlığınız bu kadar ucuz değil; gelin el ele vererek iyileşelim.
Bir sonraki hafta görüşene kadar kendinize iyi bakın.
Sağlıcakla kalın..
DİYETİSYEN ÜMMÜ GÜLSÜM ETYEMEZ
İletişim: 0554 659 69 42
@dyt.ummugulsumetyemez

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.