Konya
açık
11°C
Yeni Meram

ACILARIN ÖNÜNE GEÇMEK GEREK!

ACILARIN ÖNÜNE GEÇMEK GEREK!- Muhammet GÜMÜŞ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
27.11.2023 00:48
26.11.2023 16:56
0
2620
ABONE OL

Gün geçmiyor ki yeni bir kaza haberi almayalım. Her ne kadar denetimler, kontroller olsa da dikkatsizlik ve bilgisizlik yeni kazaları beraberinde getiriyor. Yaya olarak da araç sürücüsü olarak da hayatımızın vazgeçilmezi olan trafikte, kurallara uymak en önemli önceliğimizdir. Ancak özellikle son dönemlerde gerek fiziki şartlar gerek iklimsel durumlar nedeniyle ölümlü kazaların artışı bu konuda ciddi kararlar alınması gerektiğini gösteriyor.
Önceki gün akşam meydana gelen kazada minibüs, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüjdeki ağaca çarparak durdu. Kazada 3 çocuk hayatını kaybederken, 4 kişinin yaralanması kazanın boyutunun ne derecede olduğunu da gösteren en büyük etken oldu. Allah küçük, büyük her türlü kazadan, beladan korusun. Kazanın meydana geldiği saatlerde benim de bölgeden geçiyor olmamla gördüğüm tablo gerçekten içler acısıydı.
Yol kenarındaki su birikintisi kazanın sebebinin etkenlerinden biri olurken hız ve dikkatsizlik de buna dahil olunca bu acı olay kaçınılmaz oldu.
Geçtiğimiz haftalarda da yazdığım yazıda bu konuya dikkat çektiğimi göz önünde bulundurarak bu konularda artık eğitim mi gerekiyor yaptırım mı gerekiyor veya fiziki şartların tekrar gözden geçirilmesi mi gerekiyor buna uzmanlar yetkililer karar verecek ancak bunun bir an önce yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Uyarılar, dikkatler, kurallar ve sürüş teknikleri her ne kadar kaza önlemede üst seviyede olsa da bunlar uygulandığında başarılı oluyor. Sonuçta trafiğe baktığımızda kurallardan bihaber sürücüleri görmek mümkün. Bırakın şehir içini şehirlerarası yollara baktığımızda bile kurallardan bihaber sürücüleri görmek mümkün. O nedenle bu konuda ciddi adımlar atılmalı ve böylesi acı manzaraların yeniden yaşanmaması için ciddi yaptırımlar uygulanmalı diye düşünüyorum.
***
Önceki günkü kazanın olay yerinden ilerleyip eve doğru geçerken gördüm bir manzara da yeminle PES dedirtti. Yağmur yağıyor, trafik normal seyrinde ilerliyor ancak birkaç aklı eksik yolun ortasında video çekimi yapıyor. Yaşlarının 11- 15 arasında olduğunu düşündüğüm üç genç yolun ortasında kendilerince dans ederken diğer arkadaşları onların bu halini videoya alarak kendilerince sosyal medyalarında yayınlayacaktır diye düşündüm. Uyarıda bulunduğumuz zaman da bu gençlerden özrün ötesinde “Bize bir şey olmaz rahat ol” tarzında cevap almak da beni hayrete düşürdü. Şimdi olayın -Allah korusun- bir kaza boyutu olsaydı suçlu suçsuz tartışmasının yanında bir de mağdur kısmı olacaktı değil mi?
Bu konuda önerim; hani dirft yapan tespit edip ceza kesiliyor ya, böyle sosyal medyasında trafiğe veya başkalarının yaşam hakkına engel olacak tehlike oluşturacak görüntülerin de tespiti ve gerekli cezai işlemlerin yapılmasını öneriyorum. Aksi durumda ipini koparan öyle saçmalıklara arttırarak devam edecektir.
***
Son bölümde de şehrimizin marka değeri Konyaspor’un bugün yapılacak genel kuruluyla alakalı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Geçen hafta gerçekleşen ancak hem aday çıkmaması hem de katılımın yeterli çoğunlukta sağlanmamış olması nedeniyle bu haftaya ertelenen Konyaspor Genel Kurulu bugün gerçekleşecek ve yeşil beyazlılar yeni başkanını seçecek. Ekstra ve sürpriz bir durum söz konusu olmaz ise mevcut yönetimde futbol şube sorumlusu olarak görev yapan Ömer Korkmaz yeşil beyazlıların yeni başkanı olacak. Ben şimdiden hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.
Konyaspor başkanlığı ateşten bir gömlek gerçekten. Yıllardır sporun içinde olan biri olarak onca genel kurul, onca başkan gördüm, kimi alkışlarla anılırken kimi unutulup gitti diyebilirim. Bugün Konyaspor başkanlığı büyük bir sorumluluk istiyor, özveri fedakârlık ve gayret istiyor. Onun için göreve gelecek başkana ve yönetime Allah kolaylık versin. Futbol endüstrisi o kadar hızlı ilerliyor ki önceleri attığınız adımlar bugün atılamaz oluyor. İleriyi düşünüp altyapısıyla tesisleriyle ve sportif başarılarıyla tüm sacayakların aynı denklemde olması gerekiyor. Aksi takdirde onca yapılan emekler al aşağı olabiliyor.
Dolayısıyla yeni seçilecek yönetimin geçmişten çıkaracağı dersleri gelecek vizyonu ile harmanlayarak hareket edeceğini umuyor, içinde bulunduğumuz zor süreçten başarıyla çıkılacağını diliyorum. Yeni seçilecek yönetime de şimdiden başarılar diliyorum.
Kalın sağlıcakla...

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.