Konya
açık
11°C
Yeni Meram

HAYATA HANGİ GÖZLE BAKIYORSUN?

HAYATA HANGİ GÖZLE BAKIYORSUN?- Medine EKMEKCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
22.11.2023 00:34
21.11.2023 13:39
0
2068
ABONE OL

Farkında mısınız dostlar, iki gözle bakıyoruz hayata; ilki dünyalık göz. Bu gözün arkasında kin, çıkar, kıskançlık, beklenti, hırs, intikam, öfke ve kızgınlık var. Bu göz bakar ama sadece her şeyin dışına..

“Dışına” demişken tanıdık geldi mi bir yerlerden.. günümüzde pek çoğumuz artık dışımızı süslemekle var olmaya çalışıyoruz ben buradayım diyoruz. Full makyaj, abartılı aksesuarlar, gözü irite eden kıyafetler.. Sosyal medyanın köpürtmesi ile dışı süslemek, kendi varlığımızı görsellerle ortaya koymak ve hayatımızda kullandığımız her nesneyi dikkat çekici hale getirmek, aslında bizi Öz’den uzaklaştıran mevzulardır..

İkincisi ise, sevdalık gözle bakıyoruz hayata. Bu gözün arkasında; sevgi, inanç, merhamet, fedakarlık, anlayış, empati, dürüstlük ve cömertlik vardır. Bu göz hem bakar hem görür..

Birinci gözle görenler, size eğlencelik gözükür. Yanımızda tutmak isteriz hemen. Kaplarına sığmazlar çabuk inandırırlar kendilerine, söz vermek de usta gibidirler. İyi laf yapar ağızları daha önce neredeydin hissi verirler. Dışını överler sürekli sahip olduklarını sayarlar. Son lafı İlkin söylerler, adına da ‘açık sözlülük!’ derler. Yanlışına doğru der özel zamanından çalarlar. Adına da “boş ver yaşa işte” derler..

2. gözle görenler size ilkin sıkıcı gelirler, ara sıra görmek istersiniz. Bellidir ne zaman nerede oldukları çünkü sakindir dünyaları. Eğlencelik değil faydalıdırlar. Söyledikleri uzun vadede olur çünkü sabırlıdırlar..

Dost, arkadaş ya da eş olacaksa sevdalık gözle bakanı bulacaksın. Nasıl bulacağım dersen ilk önce aynaya bakacaksın. Herkes içindekini bulur derler. Sen de yoksa sevdalık gözler göremezsin. İnsan görmediğini ise bulamaz ya da her bulduğunu gördüğü sanır. 

Bu insan, anasına evlat, dostuna sırdaş mı? Hayvanları sever, çocuklara över mi? Çiçeklere su, kuşlara buğday mı verir? Geçmişinde anı, gelecekte ümit mi? Sabahları masum, akşamları yoldaş mı? Sofralarda az yiyen, yollarda çok yürüyen mi?

Eğer böyleyse sevda ile bakandır, tut elinden, düş peşine. Çünkü dünyalık bakanlar yolun sonunda olmayacak, sevdalıklar mola yerlerinde. Tabii ki tercih senin.

Ee hadi o zaman, bir mola ver hayata.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.