Konya
°C
Yeni Meram

NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ?

NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ?- Medine EKMEKCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
18.11.2023 00:20
17.11.2023 13:22
0
2168
ABONE OL

Türkiye, son yıllarda içinden geçtiği ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlarla her geçen gün daha da zor bir döneme giriyor. Enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı, siyasi kutuplaşma, toplumsal gerilim gibi sorunlar, ülkenin geleceğini belirsizliğe sürüklüyor.

Ekonomik sorunlar, halkın en temel sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşsizlik de önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Siyasi kutuplaşma, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri. Farklı siyasi görüşlere sahip insanlar arasındaki gerilim, her geçen gün artıyor. Bu durum, toplumda huzursuzluğa ve güvensizliğe neden oluyor. Örneğin, son yıllarda siyasi liderler arasında yaşanan tartışmalar, toplumda kutuplaşmayı daha da artıran bir etken oldu.

Toplumsal gerilim de Türkiye'nin gündemindeki önemli sorunlardan biri. Özellikle son yıllarda yaşanan olaylar, toplumsal huzuru ve güvenliği tehdit ediyor.

Bu sorunlar, Türkiye'nin geleceğini belirsizliğe sürüklüyor. Ülkenin bu sorunların üstesinden gelebilmesi için köklü bir değişime ihtiyacı var.

Bu değişimin ilk şartı, ekonomik sorunların çözülmesidir. Enflasyon kontrol altına alınmalı, işsizlik azaltılmalı ve halkın alım gücü artırılmalıdır.

Örneğin, enflasyonla mücadele için vergi oranları düşürülebilir, kamu harcamaları kontrol altına alınabilir ve üretim teşvik edilebilir. İşsizlikle mücadele için mesleki eğitime önem verilebilir, girişimcilik desteklenebilir.

Halkın alım gücünü artırmak için asgari ücret ve emekli maaşları artırılabilir, vergiler düşürülebilir ve temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları kontrol altına alınabilir.

Toplumsal gerilimin azaltılması için de gerekli önlemler alınmalıdır. Toplumsal huzur ve güvenliği tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

Ayrıca devletimizin şu anlamda kutluyorum; fenomenlerin mercek altına alınması, haksız kazanç ve kara para aklanması konusunda üzerine düşeni yaptı.

Günümüz çocuklarına “Büyüdüğünde ne olacaksın?” sorusuna; “Bu ülkede okuyup asgari ücretle geçineceğime, fenomen olurum, hem ünlü olurum hem de kısa yoldan para kazanırım” diyorlardı.

Haksız kazancın bir gün ayaklarına dolaşacağının da farkına varmışlardır umarım.

Türkiye'nin bu sorunların üstesinden gelebilmesi için toplumun her kesiminin desteğine ihtiyacı var. Herkes, ülkesinin geleceğini düşünerek bu sorunlara çözüm üretmek için çaba sarf etmelidir. Örneğin, vatandaşlar siyasi liderlerden çözüm beklemek yerine kendileri de çözüm üretmek için çaba sarf edebilir, toplumsal huzuru bozan unsurlara karşı tepki gösterebilir ve toplumsal uzlaşmaya katkıda bulunabilir.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.